PiS wygrywa wybory. Co wybrali Polacy? Obniżenie wieku emerytalnego, 1,2 mln miejsc pracy dla młodych i wyższą płacę minimalną

Wybory parlamentarne 2015 zakończyły się zwycięstwem PiS. Wiele wskazuje na to, że partia będzie rządziła samodzielnie. Co to oznacza dla rynku pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PiS wygrywa wybory. Co wybrali Polacy? Obniżenie wieku emerytalnego, 1,2 mln miejsc pracy dla młodych i wyższą płacę minimalną

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

26 paź 2015 10:21


PiS z poparciem 37,7 proc. wyborców zwyciężyło w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Partia ta zdobyła prawdopodobnie 232 mandaty w Sejmie i będzie mogła samodzielnie sformować rząd - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat News.

PO uzyskała 23,6 proc. głosów, co - według sondażu - przełoży się na 137 mandatów poselskich. Trzeci wynik - 8,7 proc. - osiągnął ruch Kukiz'15, który będzie miał 42 posłów. Do Sejmu wejdzie też Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 7,7 proc. (30 posłów) i PSL - 5,2 proc. (18 posłów).

Tuż pod progiem wyborczym dla komitetów koalicyjnych (8 proc.) jest Zjednoczona Lewica, która uzyskała 7,5 proc. Poniżej 5-proc. progu dla partii znalazły się partia KORWiN (4,9 proc.) i Partia Razem (3,9 proc.).

Tutaj znajdziecie najświeższe informacje po wyborach, sondaże, wyniki, komentarze.

Wiele wskazuje zatem na to, że PiS będzie rządził samodzielnie. Jeśli partia spełni swoje wyborcze obietnice, na rynku pracy może się wiele zmienić. I to już nawet od połowy 2016 r.

Obniżenie wieku emerytalnego

To był gorący temat nie tylko podczas kampanii parlamentarnej, ale i prezydenckiej. Z propozycją obniżenia wieku emerytalnego wyszedł prezydent Andrzej Duda. Złożony przez niego projekt przewiduje, że kobiety musiałyby pracować do 60 roku życia, a mężczyźni do 65. Chętni mogliby pracować dłużej. Oznacza to odwrócenie reformy z 2012 r., która wydłużyła wiek emerytalny do 67 lat, zrównując go również stopniowo dla obu płci. Teraz prezydent może liczyć na poparcie swojego pomysłu przez PiS.

Jednak jeszcze nie wszystko w tej kwestii jest jasne. Jak podkreśla Stanisław Szwed, poseł PiS, do wypracowania po wyborach pozostają szczegóły reformy, m.in. kwestia, czy kryterium będzie tylko wiek, czy też - jak w propozycji partii - wiek powiązany ze stażem pracy. Według Szweda do rozważenia pozostaje też kwestia zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Głos w tej sprawie powinni zabrać obywatele.

Beata Szydło podczas kampanii wyborczej przypominała, że został złożony już w tej sprawie obywatelski wniosek o referendum. - To obywatele decydują i mają prawo decydować o swoim wieku emerytalnym – dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

sprawny 2015-10-31 17:34:59

Jeśli nowy rząd do połowy swojej kadencji zacznie konkretne działania ws. poprawy sytuacji osób do 35 roku życia oraz podniesienie płacy minimalnej i do końca kadencji wprowadzi opisane tu zmiany to jest jeszcze dla Polski i polskiej gospodarki jakaś szansa na funkcjonowanie.