PiS chce poprawek w noweli ustaw o dyscyplinarkach korporacji zawodowych

- Klub PiS chce poprawek w projekcie nowelizacji ustaw o odpowiedzialności dyscyplinarnej w samorządach zawodowych. Posłowie z pozostałych klubów parlamentarnych wyrazili w Sejmie poparcie dla projektu. Na razie wróci on do komisji sprawiedliwości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PiS chce poprawek w noweli ustaw o dyscyplinarkach korporacji zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 maj 2014 7:57


Przygotowany przez rząd projekt ustanawia jednolite zasady i możliwości powrotu do samorządów zawodów zaufania publicznego, m.in. adwokatów, radców prawnych, notariuszy, rzeczników patentowych, komorników, architektów, budowlańców, urbanistów, aptekarzy, weterynarzy członkom tych korporacji, którzy zostali z niej dyscyplinarnie usunięci bez prawa powrotu do niej.

Nowela powstała po tym, jak w październiku 2010 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawę zasadniczą naruszają zapisy nie pozwalające ubiegać się o powrót do samorządów zawodowych. Według TK, przepisy o dożywotnim usuwaniu z korporacji nadmiernie ingerują w prawa i wolności obywatela w wyborze zawodu i miejsca pracy, więc powinno się stworzyć mechanizm dawania drugiej szansy.

Jak wskazał TK, dożywotnie pozbawienie prawa do wykonywania zawodu zdarzało się także wobec osób niepłacących korporacyjnych składek członkowskich, więc skreślenie z listy uznano za zbyt rygorystyczną karę.

Dlatego w projekcie zaproponowano, aby ubieganie się o ponowny wpis na listę korporacji było możliwe po upływie pewnego okresu - na etapie prac w sejmowej komisji ustalono, że będzie to 10 lat od prawomocnego orzeczenia o zakazie wykonywania zawodu. Wprowadzono też instytucję zatarcia orzeczenia dyscyplinarnego po upływie terminu od 3 do 15 lat - w zależności od przewinienia, za które członek korporacji został ukarany.

Sprawozdawca komisji Borys Budka (PO) przypomniał, że parlament pracuje nad kilkoma nowelami ustaw korporacyjnych, które dotyczą też odpowiedzialności dyscyplinarnej - częściowo o tym traktują też nowelizacje deregulacyjne. Jak dodał, mimo początkowej niechęci niektórych samorządów zawodowych, "w duchu zrozumienia udało się przygotować dobre przepisy systemowe o wykonywaniu zawodów".

Zofia Czernow (PO) podkreśliła, że projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządów zawodowych - dlatego jej klub będzie głosował za jego uchwaleniem.

Marek Ast (PiS) uznał, że projekt rządowy i efekt prac sejmowej komisji wykracza poza to, o czym orzekał TK. "Sejm nie powinien wykraczać poza zakres wytycznych Trybunału" - dodał. Jak mówił, rząd z jednej strony - promując deregulację - poszerza dostęp do zawodów, a z drugiej - dostęp ten ogranicza. Dlatego w imieniu swego klubu złożył poprawki - nie omawiał ich w wystąpieniu. Powiedział, że PiS uzależnia poparcie dla projektu od tego, co Sejm zrobi z poprawkami - na razie rozpatrzy je sejmowa komisja sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.