PIP: Pracodawcy nie rejestrują przepracowanego czasu, by uniknąć dodatkowych kosztów

Według Państwowej Inspekcji Pracy częste nieprawidłowości związane z czasem pracy są bardzo niepokojące.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PIP: Pracodawcy nie rejestrują przepracowanego czasu, by uniknąć dodatkowych kosztów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

4 maj 2015 9:17


Państwowa Inspekcja Pracy jest zaniepokojona nieprawidłowościami związanymi z czasem pracy - informuje "Puls Biznesu".

Dążenie do obniżenia kosztów działalności przez zmniejszanie i utrzymanie niskiego zatrudnienia oraz nastawienie na zysk, a także świadome naruszanie przepisów. To są od kilku lat główne przyczyny nieprawidłowości w stosowaniu regulacji normujących czas pracy - podkreśla Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) w najnowszym raporcie na ten temat.

Inspektorzy pracy w kontrolowanych firmach mieli najczęściej zastrzeżenia do ustaleń wewnątrzzakładowych systemów i rozkładów czasu pracy, a także przyjętych długości okresów rozliczeniowych. Niepokojące według PIP są częste naruszenia w rozliczaniu czasu pracy, od których bezpośrednio zależy wysokość należności dla pracowników. Chodzi o niewywiązywanie się (wcale lub niewłaściwe) z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy.

W ocenie inspektorów, badani przedsiębiorcy lekceważą ten wymóg albo wręcz celowo nie rejestrują przepracowanego czasu, aby uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak wypłata za pracę w godzinach nadliczbowych czy wyższe składki na ubezpieczenia społeczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zbyszko 2015-05-05 23:51:17

A tymczasem Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca i jej prezes Z. Krzyśko od 1,5 roku nie wypłacają wynagrodzeń ponad 100 pracownikom!!!