×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PIP nie pozostawia złudzeń. Coraz więcej nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych

  • Autor: PAP/jk
  • 22 sie 2017 17:04

Niewypłacanie wynagrodzeń, brak umowy na piśmie, zaniżanie stawek przez potrącanie np. za nocleg lub wyżywienie - to najczęstsze nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych pracowników w wakacje - wynika z kontroli PIP.

PIP nie pozostawia złudzeń. Coraz więcej nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Według danych PIP, w pierwszych siedmiu miesiącach br. inspekcja otrzymała ogółem 30 tys. 616 skarg.

• Coraz więcej zgłoszeń dotyczy zatrudniania młodych pracowników w wakacje.

• Najczęściej nieprawidłowości dotyczą niewypłacania wynagrodzeń.

Konrad Pachciarek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie podkreślił, że w okresie wakacji szczególnie młodzi ludzie są narażeni na działanie nieuczciwych pracodawców. - Zwłaszcza, kiedy wykonują prace sezonowe, np. nad morzem. Wakacje dla młodych ludzi to okazja do zarobienia paru groszy. Brak dostatecznej świadomości prawnej z ich strony oraz nieuczciwa postawa osób, które powierzają im pracę sprawiają, że tych skarg mamy więcej niż rok temu - przyznał.

Zwrócił uwagę, że liczba skarg świadczy nie tylko o tym, że oszukujących pracodawców jest coraz więcej. - Większa liczba skarg pokazuje też, że świadomość oszukiwanych co do możliwości dochodzenia swoich roszczeń jest jednak większa. Wpływ na to mogą mieć różnego rodzaju kampanie informacyjne Państwowej Inspekcji Pracy. Dzięki nim ludzie mają odwagę mówić o swoich problemach, domagają się swoich praw - zaznaczył inspektor.

Jak mówił, najczęściej nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych dotyczą niewypłacania wynagrodzeń. - Często pracodawcy zwlekają z ich wypłatą. Zdarzają się też przypadki zaniżania wynagrodzeń m.in. przez potrącenia: za nocleg, czy wyżywienie. W tej sytuacji praca młodemu człowiekowi właściwie się nie opłaca. Zostają mu po potrąceniu jakieś grosze - podkreślił Pachciarek.

Zauważył, że jest coraz mniejszy problem ze stosowaniem minimalnej stawki godzinowej. - Problem wciąż występuje, ale w naszej ocenie ta świadomość, sytuacja na rynku pracy, sprawiają, że te nieprawidłowości są mniejsze niż początkowo zakładaliśmy - mówił inspektor.

Zwrócił uwagę, że młodzi ludzie często nie znają swoich praw. - Nie domagają się umowy na piśmie. Wiążą się ustną umową. Często nie wiedzą, na rzecz kogo świadczyli pracę. Operują imionami: pani Krystyna, pan Janek. W tej sytuacji nie możemy pomóc. PiP nie jest przecież organem dochodzeniowo-śledczym. Nie wiemy, kogo mamy skontrolować, nawet wtedy, kiedy ktoś przychodzi, np. ze zdjęciem lokalu, w którym sezonowo świadczył pracę - wyjaśniał inspektor.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PIP nie pozostawia złudzeń. Coraz więcej nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA