×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PIP nie odpuszcza. W 2018 roku te branże znajdą się na celowniku

- Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości inspektor pracy będzie uprawniony do rozpoczęcia kontroli po okazaniu tylko legitymacji służbowej – podkreśla Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

PIP nie odpuszcza. W 2018 roku te branże znajdą się na celowniku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W 2018 r. zaplanowano 72 tys. kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

• PIP zapowiada m.in. kontrolę sklepów po wejściu w życie przepisów ograniczających handel w niedziele.

• Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek oczekuje uproszczenia procedury wszczęcia kontroli.

 

W trakcie wtorkowego (4 grudnia)  posiedzenia Rady Ochrony Pracy omówiono program działania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) na 2018 r. Spotkanie w Sejmie było okazją do przedstawienia oczekiwań w zakresie działań Państwowej Inspekcji Pracy.

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zwrócił uwagę, że wkrótce zwiększą się kompetencje inspektora pracy jako oskarżyciela publicznego. Zaapelował ponadto do posłów o zwiększenie budżetu PIP tak, by instytucja ta mogła realizować swoje ustawowe obowiązki, których przybywa.

Łyszczek podkreślił, że największą barierą w pozyskiwaniu kandydatów na inspektorów pracy jest wciąż niski poziom wynagrodzeń w Państwowej Inspekcji Pracy.

- Wciąż oczekujemy uproszczenia procedury wszczęcia kontroli. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości inspektor pracy będzie uprawniony do rozpoczęcia kontroli po okazaniu tylko legitymacji służbowej – podkreśla.

W 2018 roku zaplanowano 72 tys. kontroli

Zgodnie z programem PIP na lata 2016-18 inspektorzy będą sprawdzali prawidłowość zawieranych umów cywilno-prawnych, zwłaszcza w przedsiębiorstwach budowanych, podmiotach prowadzących działalność w branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz agencjach ochrony osób i mienia.

- Z badania GUS z 2014 roku wynika, że ponad 80 proc. osób świadczących pracę na podstawie umów prawa cywilnego, będących głównym bądź jedynym źródłem dochodu, pracowało w takich formule prawnej wbrew swojej woli – zwrócił uwagę Wiesław Łyszczek.

W 2018 roku na dużą skalę kontrolowane będą wysokości wynagrodzenia wynikające z minimalnej stawki godzinowej za pracę na podstawie umów zlecenie i umów o świadczenie usług. Będzie to kontynuacja kontroli rozpoczętej na początku bieżącego roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PIP nie odpuszcza. W 2018 roku te branże znajdą się na celowniku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA