Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• W 2018 r. zaplanowano 72 tys. kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.
• PIP zapowiada m.in. kontrolę sklepów po wejściu w życie przepisów ograniczających handel w niedziele.
• Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek oczekuje uproszczenia procedury wszczęcia kontroli.
W trakcie wtorkowego (4 grudnia) posiedzenia Rady Ochrony Pracy omówiono program działania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) na 2018 r. Spotkanie w Sejmie było okazją do przedstawienia oczekiwań w zakresie działań Państwowej Inspekcji Pracy.
Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zwrócił uwagę, że wkrótce zwiększą się kompetencje inspektora pracy jako oskarżyciela publicznego. Zaapelował ponadto do posłów o zwiększenie budżetu PIP tak, by instytucja ta mogła realizować swoje ustawowe obowiązki, których przybywa.
Łyszczek podkreślił, że największą barierą w pozyskiwaniu kandydatów na inspektorów pracy jest wciąż niski poziom wynagrodzeń w Państwowej Inspekcji Pracy.
- Wciąż oczekujemy uproszczenia procedury wszczęcia kontroli. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości inspektor pracy będzie uprawniony do rozpoczęcia kontroli po okazaniu tylko legitymacji służbowej – podkreśla.
W 2018 roku zaplanowano 72 tys. kontroli
Zgodnie z programem PIP na lata 2016-18 inspektorzy będą sprawdzali prawidłowość zawieranych umów cywilno-prawnych, zwłaszcza w przedsiębiorstwach budowanych, podmiotach prowadzących działalność w branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz agencjach ochrony osób i mienia.
- Z badania GUS z 2014 roku wynika, że ponad 80 proc. osób świadczących pracę na podstawie umów prawa cywilnego, będących głównym bądź jedynym źródłem dochodu, pracowało w takich formule prawnej wbrew swojej woli – zwrócił uwagę Wiesław Łyszczek.
W 2018 roku na dużą skalę kontrolowane będą wysokości wynagrodzenia wynikające z minimalnej stawki godzinowej za pracę na podstawie umów zlecenie i umów o świadczenie usług. Będzie to kontynuacja kontroli rozpoczętej na początku bieżącego roku.
- Kontrole wypłaty wynagrodzeń ze stosunku pracy oraz czasu pracy prowadzone będą zwłaszcza w branżach, gdzie odnotowano wyjątkowo dużo skarg. W I półroczu 2017 roku najwięcej skarg na łamanie przepisów o wypłacie wynagrodzenia za pracę i czas pracy zgłosili pracownicy handlu, przetwórstwa przemysłowego, transportu i budownictwa – wyjaśnia Wiesław Łyszczek.
Kolejnymi ważnymi obszarami kontroli PIP będą: analiza umów zawartych na czas określony pod kątem przestrzegania przepisów znowelizowanych w 2016 roku, a także umów o pracę zawieranych u wykonawców lub podwykonawców zamówień publicznych na usługi lub roboty budowlane oraz problematyka outsourcingu pracowniczego.
Kontrolowane będą także: przestrzeganie zapisów krajowej strategii kontroli przepisów w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców na lata 2017 – 2018. PIP przewiduje także kampanie informacyjne w tym zakresie.
Kontrole obejmą ponadto podmioty działające w branżach o wysokiej skali zagrożeń wypadkowych i zawodowych, zakłady o dużym ryzyku awarii przemysłowych – chodzi m.in. o branżę paliwową, azotową i energetyczną, zakłady przetwórstwa przemysłowego, w tym przetwórstwa drewna i tartaczne, zakłady budowlane, a także firmy działające w leśnictwie.
W zakładach pracy chronionej, aktywności zawodowej, otwartego rynku pracy przedmiotem nadzoru PIP będzie przestrzeganie szczególnych uprawnień związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Inspektorzy ocenią stan przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów BHP w zakładach opieki zdrowotnej, placówkach edukacji, zakładach górniczych oraz placówkach handlowych.
- Przewidujemy rozszerzenie zakresu kontroli po wprowadzeniu przepisów ograniczających handel w niedziele. Kontrole te będą wymagały przeszkolenia kadry i zmiany czasu pracy inspektorów, z uwagi na wykonywanie czynności kontrolnych w niedziele – wyjaśnia Główny Inspektor Pracy.
PIP zapowiada także kontrole legalności zatrudnienia w branżach, w których w ostatnich latach najczęściej dochodziło do nadużyć. Inspektorzy pojawią się także w firmach zatrudniających sezonowo – w handlu, gastronomii i usługach.
Ponadto PIP będzie kontynuować strategię pierwszej kontroli w mikroprzedsiębiorstwach, małych i średnich zakładach pracy. – Pierwsza kontrola ma charakter głównie prewencyjny, a nie sankcyjny. Jest formą audytu, instruktażu. Cel strategii to przekonanie pracodawcy, że organizowanie pracy zgodnie z przepisami jest jego szczególnie ważnym obowiązkiem, a niestosowanie prawa – wyborem obarczonym określonymi skutkami – podkreśla Wiesław Łyszczek.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)