Piotr Duda z radą zdecyduje o losie gwarancji dla agencji zatrudnienia

MRPiPS pracuje nad zmianami w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czy zrzeszonym agencjom uda się przekonać nowy rząd do swoich rekomendacji? Wiele zależy od Piotra Dudy i Rady Dialogu Społecznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Duda z radą zdecyduje o losie gwarancji dla agencji zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

26 sty 2016 0:01


By wyeliminować negatywne praktyki na rynku, organizacje reprezentujące branżę (Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy wspólnie z Konfederacją Lewiatan) stworzyły postulaty nowelizacyjne w formie rekomendacji w zakresie podniesienia standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce. Propozycje zmian zostały złożone pod koniec 2014 r. na ręce Radosława Mleczko, byłego wiceministra pracy.

Niestety żadne z rekomendacji nie zostały wzięte pod uwagę w projekcie nowelizacji ustawy. Jak jednak podkreślił Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, branża – a w szczególności SAZ – ma nadzieję podjąć dialog na temat regulacji rynku pracy z nową ekipą rządzącą. Czy tym razem się uda?

Czytaj też: Małe i średnie agencje sceptyczne wobec gwarancji bankowych. "To próba zdominowania rynku przez liderów".

Jak poinformowało nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej, „Rekomendacje w zakresie podniesienia standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce” opracowane w wyniku prac okrągłego stołu pracy tymczasowej stały się podstawą prowadzenia dalszych prac w ramach zespołu eksperckiego powołanego w ministerstwie.

Przypomnijmy, propozycje zmian dotyczyły m.in. wprowadzenia gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, tymczasowego certyfikatu wydawanego dla nowych podmiotów, a także składania oświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS i podatku w urzędzie skarbowym (więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj).

Zespół ekspertów – do którego należeli przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców, organizacji zrzeszających agencje tymczasowe oraz Państwowej Inspekcji Pracy – przygotował wstępny projekt zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wstępny projekt trafił do Piotra Dudy, który wraz z pozostałymi członkami Rady Dialogu Społecznego dyskutuje nad propozycjami zmian.

– Zgłaszane w wyniku konsultacji przedmiotowego projektu opinie i uwagi stanowić będą podstawę do kontynuowania dalszych prac nad zmianami w przepisach dotyczących pracy tymczasowej, m.in. wprowadzenia gwarancji finansowych – zapewniło nas MRPiPS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.