PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Piotr Duda: Nie walczymy z handlem, chcemy oddać niedziele rodzinom

- Nie walczymy z handlem, nam tak naprawdę nie chodzi wcale o ograniczenie handlu w niedziele (…) Chodzi o ograniczenie zatrudnienia i oddanie niedzieli rodzinom – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność dla Naszego Dziennika. Zbieżne cele zadeklarowała polska branża handlowa we wspólnym stanowisku przedłożonym 30 czerwca br. Minister Elżbiecie Rafalskiej

Piotr Duda: Nie walczymy z handlem, chcemy oddać niedziele rodzinom
Adobe Stock
REKLAMA

Zagwarantowanie pracownikom handlu obligatoryjnych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie, dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy – to propozycja polskiej branży handlowej w odpowiedzi na obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Już teraz 90 proc. pracowników w handlu sieciowym i sieciach kupieckich zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę. W opinii branży, odpowiednie zmiany w Kodeksie pracy będą więc jedynym rozwiązaniem zabezpieczającym wszystkie strony – zarówno pracowników, konsumentów, jak i przedsiębiorców. Co więcej – spełnią postulaty prezentowane przez Piotra Dudę z NSZZ Solidarność – ograniczenia zatrudnienia i oddania niedziel rodzinom, bez konieczności ograniczania handlu w niedziele.

Propozycja branży handlowej jest również odpowiedzią na kwestie problematyczne sygnalizowane przez rząd. Zdaniem zarówno ministra Mateusza Morawieckiego, jak i minister Elżbiety Rafalskiej – całkowity zakaz handlu w niedziele nie wchodzi w grę. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej od pewnego już czasu postuluje o powstrzymywanie się od nieodpowiedzialnych i złych decyzji, a tym samym do zachowania większej ostrożności, aby nie powtórzyła się sytuacja z Węgier, gdzie przepisy o zakazie handlu w niedziele zostały wycofane po roku obowiązywania. Mateusz Morawiecki, minister Rozwoju i Finansów zadeklarował natomiast otwartość na kompromis – ograniczenie handlu w jedną lub dwie niedziele w miesiącu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast, ochrona pracowników poprzez nowelizację Kodeksu pracy, niweluje ryzyka związane z zamknięciem sklepów w dwie niedziele w miesiącu. Jak wynika z wyliczeń PwC, taki zakaz handlu – choć w ograniczonej formie - wciąż będzie skutkował poważnymi konsekwencjami, zarówno jeśli chodzi o spadek obrotów punktów handlowych i usługowych – szacowany na ok. 4,8 mld zł, straty dla skarbu państwa – na poziomie ok. 900 mln zł, jak i koszty społeczne spowodowane dezorganizacją.

Więcej przeczytasz tutaj.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Duda: Nie walczymy z handlem, chcemy oddać niedziele rodzinom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA