PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Piłeś, zostań w domu. Już wkrótce rewolucja w kontroli trzeźwości w miejscu pracy

Projektowane zmiany w Kodeksie pracy wprowadzą nowe zasady sprawdzania trzeźwości pracowników oraz ich kontroli na obecność środków działających podobnie jak alkohol. Nowelizacja - przewidująca w tym zakresie dodatkowe zadania i uprawnienia pracodawców - jest już procedowana w sejmie.

Piłeś, zostań w domu. Już wkrótce rewolucja w kontroli trzeźwości w miejscu pracy
Autobus komunikacji miejskiej z wmontowanym alkomatem (Fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
REKLAMA
 • Planowana nowelizacja Kodeksu pracy obejmuje między innymi tryb, zakres i warunki prowadzenia przez pracodawcę samodzielnej, prewencyjnej kontroli pracowników pod kątem trzeźwości i zażywania środków działających podobnie, jak alkohol.
 • Projektowane przepisy precyzują, na obecność jakich środków odurzających pracodawca będzie mógł testować pracownika i w jaki sposób będzie mógł to zrobić.
 • Znowelizowana ustawa szczegółowo określi, w jakich sytuacjach kontrolę trzeźwości pracownika będzie mogła przeprowadzić policja lub inny organ uprawniony do ochrony porządku publicznego.
 • Ponadto ustawodawca wskazuje urządzenia, które mogą być wykorzystywane w miejscu pracy podczas kontroli na obecność alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Nowe zasady niedopuszczania do pracy osób będących pod wpływem alkoholu lub innych substancji

Projektowane przepisy Kodeksu pracy wprowadzą dwa nowe tryby niedopuszczenia pracownika do pracy:

 • w wyniku przeprowadzonej samodzielnie przez pracodawcę prewencyjnej kontroli trzeźwości pracownika;
 • w wyniku uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub spożywał alkohol lub zażywał środek działający podobnie do alkoholu w czasie pracy.

Oznacza to, że pracodawca, który wdroży samodzielnie przeprowadzaną kontrolę prewencyjną, nie będzie dopuszczał do pracy:

 • pracowników objętych tą kontrolą - gdy wykaże ona obecność alkoholu w organizmie pracownika wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości;
 • pracowników nieobjętych kontrolą prewencyjną - na podstawie uzasadnionego podejrzenia, że przyszli do pracy w stanie po użyciu alkoholu, stanie nietrzeźwości lub po zażyciu środków działających podobnie do alkoholu albo spożywali alkohol bądź zażywali środki działające podobnie do alkoholu w czasie pracy.

Nie tylko alkohol. Lista środków, których obecność będzie kontrolowana u pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Piłeś, zostań w domu. Już wkrótce rewolucja w kontroli trzeźwości w miejscu pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mason 2022-10-01 09:08:21

  A za myślenie ze moj pracodawca to ch... Tez beda mogli mnie wywalic?

 • Gosc 2022-10-01 07:57:00

  Ciekawe czy w rządzie będzie kontrola alkomatem i prezesów spółek gdzie zasiadają całe rodziny i krewni W rządzie nie powinno być alkoholu jak dążą sami do zwalczania alkoholizmu

 • Gosc 2022-10-01 07:53:35

  Ciekawe czy będą alkomaty w rządzie i na stołkach prezesów spółek PiSu i ich rodzin

 • Mister unonimus 2022-09-30 16:16:36

  Jeśli mam receptę na medyczna marihuanę zawierająca THC to mnie w (...) cmokna ?? Przecież w pełni legalnie mogę palić i chodzić z tym po ulicy !!

  • Mason 2022-10-01 09:09:01

   Poprowadz auto po tym to sie dowiesz podczas kontroli

 • Ola 2022-09-30 12:08:21

  I co na zmianie 10 pracowników wczorajszych będzie 8 i pracodawca ich zkontroluje pujda do domu i co sam będzie robił ? I ich zwolni ? Nie ma ludzi do pracy !

  • Klemens 2022-10-02 08:43:52

   Nie ty będziesz harować za trzech jak nie będzie zasobów taka niestety jest prawda w tym chorym kraju co nazywa się Polska

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA