PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pierwszy kraj w Europie wprowadzi urlop z powodu miesiączki? Aż trzy dni w miesiącu!

Włoski parlament proponuje dodatkowe, pełnopłatne trzy dni wolne miesięcznie dla kobiet. Propozycja zakłada urlop spowodowany menstruacją. Jeśli prawo zostanie uchwalone Włochy będą pierwszym krajem UE z takim rozwiązaniem w prawie pracy. Debacie towarzyszy dyskusja, czy urlop jest potrzebny i jak odbije się na pozycji kobiet na rynku pracy.

Pierwszy kraj w Europie wprowadzi urlop z powodu miesiączki? Aż trzy dni w miesiącu!
Prekursorem urlopu związanego z cyklem menstruacyjnym kobiety była Japonia. Tuż po II wojnie światowej w tym kraju wpracowano prawo pozwalające na dzień wolny dla pań. (na zdjęciu ulica w Osace, fot.: CC0 Public Domain)
REKLAMA

• Włochy mogą pójść w ślady Japonii i wprowadzić tzw. urlop menstruacyjny. W wariancie włoskim zakłada on do trzech dodatkowych dni wolnych od pracy w miesiącu.

• W rozmowie z portalem PulsHR.pl blogerka Paulina Basta zajmująca się pracą z kobietami, powątpiewa czy problem istnieje. Nie słyszała o przypadku by kobieta przechodząc menstruację nie była w stanie pracować.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Włoskie publicystki zabierają głos w debacie akcentując problem. Ale i podkreślają, że urlop może negatywnie odbić się na pozycji kobiety na rynku pracy.

W marcu we Włoszech pojawił się pomysł udzielenia pracownicom urlopu związanego z cyklem menstruacyjnym kobiety. Jeśli włoscy politycy zdecydują się na to rozwiązanie, apeniński kraj może być pierwszym w UE, a nawet pierwszym zachodnim, gdzie kobiety dostaną dodatkowe wolne.

Sprawa zaszła daleko, bo debata toczy się we włoskim parlamencie, jest konkretny projekt ustawy. Wariant włoski jest dość daleko posunięty, bo pozwoli kobiecie na trzy dni wolne, w pełni płatne.

- Eksperci medyczni i lokalne media chwalą inicjatywę - pisze o propozycji portal heatst.com. - To kierunek w dobrą stronę - twierdzą włoscy zwolennicy propozycji - zwłaszcza wobec milczącego wołania o pomoc kobiet cierpiących w wyniku biologicznego procesu organizmu, często także w pracy.

Czy ten problem w ogóle nie istnieje?

- Od lat pracuję z dużymi zespołami złożonymi głównie z kobiet - mówi portalowi PulsHR.pl Paulina Basta, blogerka zajmująca się kwestiami związanymi z zarządzaniem, pracą oraz tematyką kobiecej aktywności zawodowej. - Tego problemu osobiście nie doświadczyłam. Nie przypominam sobie sytuacji, w której menstruacja byłaby powodem np. urlopu na żądanie.

Nasza rozmówczyni nie widzi więc potrzeby systemowej regulacji problemu. Choć zaznacza też, że problem może być odczuwalny np. w produkcji, w zawodach w których dyspozycja fizyczna pracownika ma większe znaczenie.

- W mojej części świata zawodowego, w pracach biurowych nie było mi dane spotkać się z tym problemem.

Czytaj też: Jak kobiety mogą ratować rynek pracy?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Pierwszy kraj w Europie wprowadzi urlop z powodu miesiączki? Aż trzy dni w miesiącu!

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Monika 2019-03-30 17:44:10

  Też mam ten problem i dlatego tracę pracę bo mój ból głowy zawroty osłabienie z mroczkami wykluczają do pracy żaden pracodawca nie chce takiego pracownika w Polsce ciężko mi funkcjonować a chcę pracować ale tracę możliwości na rynku z powodu braku wolnego od 3 dni i co że mam zwolnienie od ginekologii szpitala nikt tego nie choruje jestem skazana do końca życia zmieniać pracę poszukiwać innej tak już od 10 lat już czasami były momenty załamania nerwowego że nie mam za co żyć bo dostaje zwolnienie z pracy Państwo powinno dac możliwość kobietą z tą przypadłością na wolne

 • ja 2017-09-05 19:14:01

  Każdemu, kto sobie kpi lub mówi "okres to nie choroba" życzę tego, co ja muszę przeżywać- omdlenia z bólu (boli cały brzuch, plecy i nogi), skurcze w czasie których nie da się nawet normalnie oddychać, nieprzespane noce, mdłości, naprzemian zimne i gorące poty. Mam trudność z tym, żeby wstać z łóżka i doczłapać się do łazienki siku, bo nogi się pode mną uginają.Przychodzi taki moment, kiedy po prostu leżę i płaczę, bo mam już dość. Okres to nie choroba? To jest gorsze niż najgorsza grypa i migrena razem wzięte. Tyle, że o tym się po prostu nie mówi. Gdyby facet rzucił jakiś głupi tekst, to może jeszcze bym zrozumiała, ale że nawet kobiety? Jak jesteście w stanie normalnie funkcjonować, to po prostu macie szczęście.

 • Jana 2017-04-10 18:53:36

  Cóż. Jestem pod stałą opieką lekarza. Moja choroba to endometrioza, nie sam okres. Gdy poszłam do pracy okazało się, że kobiet, które cierpią podczas menstruacji nie jest tak mało jak myślałam. Ból nie do zniesienia nie pojawia się co miesiąc i trwa góra dwa dni. Kilka razy zwalniałam się z pracy i odrabiałam. Jakoś sobie radzę bez urlopu i mam nadzieję, że tak zostanie. Cieszę się bardzo, że wiele kobiet nie ma takich problemów, jak ból aż do omdlenia. Nikomu tego nie życzę. Nawiązując bardziej do artykułu: nie sądzę, że kobieta poinformuje szefową o tym, że urlop na żądanie , który wzięła jest z powodu okresu ;)

 • Sylvia 2017-04-04 01:22:25

  A ty Ivonka jak masz takie problemy to idź koniecznie do lekarza! pozdrawiam

 • Sylvia 2017-04-04 01:00:42

  Dokładnie okres to nie choroba, poza tym taka sytuacja by prowadziła do dyskryminacji kobiet na rynku pracy, pracodawcy nie chcieli by dawać wolnego i woleli zatrudnić mężczyznę. No i w aktualnych czasach jest tyle metod zabezpieczania, leków(tabletki jak NoSpa) i przepisów (pracownik musi mieć dostęp do toalety) ze przetrwać te parę dni to nie problem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA