Pielęgniarki z Gdańska chcą zarabiać 60 proc. tego, co lekarze

Kilkaset pielęgniarek i położnych protestowało przed urzędami marszałka i wojewody pomorskiego w Gdańsku. Manifestujące domagały się m.in. 1,5 tys. zł brutto podwyżki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki z Gdańska chcą zarabiać 60 proc. tego, co lekarze

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

6 lis 2014 19:23


Dyrektorzy szpitali twierdzą, że podniesienie zarobków grozi utratą zdolności wykonywania świadczeń przez placówki.

Organizatorem manifestacji, która odbyła się 6 listopada był Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych Województwa Pomorskiego, skupiający samorządy zawodowe z Gdańska i Słupska oraz związki zawodowe. Reprezentuje on ponad 16 tys. pomorskich pielęgniarek i położnych.

Czytaj też: Pielęgniarki i położne z Pomorza żądają podwyżek o 1500 zł i zapowiadają manifesty

Żądania pielęgniarek

Oprócz żądania podwyżki wynagrodzeń protestujący domagali się też zwiększenia liczby personelu na oddziałach oraz "przeciwdziałania dyskryminacji pielęgniarek i położnych". Petycje z postulatami zostały skierowane do marszałka i wojewody.

Marszałek województwa Mieczysław Struk podczas konferencji prasowej przed protestem powiedział, że "urząd marszałkowski na pewno nie jest i nie powinien być stroną konfliktu".

Czytaj też: Strajk z zaskoczenia: Salowe odmówiły pracy, szpitalowi groziła ewakuacja

Podkreślił, że "zrealizowanie postulatu podwyższenia wynagrodzeń o 1,5 tys. zł brutto na jedną zatrudnioną osobę będzie oznaczać konieczność obciążenia budżetów szpitali o prawie 81 mln zł". - To oznacza utratę płynności finansowej w tych szpitalach - dodał.

Pielęgniarki: były pieniądze dla lekarzy, my też chcemy

Ilona Kwiatkowska-Falkowska, rzeczniczka Komitetu Obrony Pielęgniarek i Położnych Województwa Pomorskiego powiedziała dziennikarzom, że "to nie jest prawda; w systemie ochrony zdrowia powinny się znaleźć pieniądze dla pielęgniarek i położnych".

- Jeżeli znajdują się pieniądze na pensje dla lekarzy, to my też chcemy, żeby znalazły się pieniądze dla nas - dodała rzeczniczka Komitetu. Podała, że "pielęgniarki i położne chcą zarabiać 60 proc. tego, co zarabiają lekarze".

Cały artykuł czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.