Niewłaściwe warunki pracy, jej regularność, minimalna płaca czy braku dostępu do ochrony socjalnej, wolności zrzeszania się i prawa do rokowań zbiorowych. Takie problemy generuje korzystanie z cyfrowych platform pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy wie, jak je rozwiązać.

- Z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w ciągu ostatniej dekady zainteresowanie pracą poprzez cyfrowe platformy wzrosło pięciokrotnie.
- Jednak wzrost ten wymaga rozpoczęcia międzynarodowego dialogu. Bo trzeba pamiętać, że cyfrowe platformy pracy z jednej strony dają ogromne możliwości, z drugiej niosą zagrożenie.
- - Wszyscy pracownicy, niezależnie od statusu zatrudnienia, muszą mieć możliwość korzystania ze swoich podstawowych praw w pracy - przypomina Guy Ryder, dyrektor generalny MOP.
Według raportu MOP "Rola cyfrowych platform pracy w przekształcaniu świata pracy" cyfrowe platformy zapewniają nowe możliwości pracy, w tym kobietom, osobom niepełnosprawnym, młodym i zmarginalizowanym na tradycyjnych rynkach pracy. Platformy umożliwiają również firmom dostęp do dużej, elastycznej siły roboczej o różnych umiejętnościach, jednocześnie poszerzając bazę klientów.
Wyzwania dla rynku pracy
Jednak po drugiej stronie jest też długa lista problemów, jakie generuje korzystanie z tego narzędzia oferowania pracy. Z raportu MOP wynika, że wyzwania stojące przed pracownikami platform dotyczą warunków pracy, regularności pracy i dochodów oraz braku dostępu do ochrony socjalnej, wolności zrzeszania się i prawa do rokowań zbiorowych. Godziny pracy często bywają długie i nieprzewidywalne. Połowa pracowników platform internetowych zarabia mniej niż 2 dolary za godzinę. Ponadto na niektórych platformach występują znaczne różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
Na tym nie koniec. Wiele firm boryka się z wyzwaniami związanymi z nieuczciwą konkurencją, brakiem przejrzystości danych i cen oraz wysokimi prowizjami. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) również mają trudności z dostępem do finansowania i infrastruktury cyfrowej.
- Wszyscy pracownicy, niezależnie od statusu zatrudnienia, muszą mieć możliwość korzystania ze swoich podstawowych praw w pracy - przypomina Guy Ryder, dyrektor generalny MOP.
Pracownik a samozatrudniony
Eksperci z MOP wskazują też, że nowe możliwości stwarzane przez cyfrowe platformy pracy dodatkowo zacierają różnicę między pracownikami a samozatrudnionymi. Warunki pracy są w dużej mierze regulowane przez warunki umów serwisowych platform, które często są ustalane jednostronnie. Algorytmy w coraz większym stopniu zastępują ludzi w przydzielaniu i ocenie pracy oraz administrowaniu i monitorowaniu pracowników.


KOMENTARZE (0)