×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pięciokrotny wzrost w ciągu zaledwie 10 lat. Ogromne możliwości i zagrożenia dla pracowników

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • Opublikowano: 21 maj 2021 15:00

Niewłaściwe warunki pracy, jej regularność, minimalna płaca czy braku dostępu do ochrony socjalnej, wolności zrzeszania się i prawa do rokowań zbiorowych. Takie problemy generuje korzystanie z cyfrowych platform pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy wie, jak je rozwiązać.

Pięciokrotny wzrost w ciągu zaledwie 10 lat. Ogromne możliwości i zagrożenia dla pracowników
Cyfrowe platformy zapewniają nowe możliwości pracy, w tym kobietom, osobom niepełnosprawnym, młodym i zmarginalizowanym na tradycyjnych rynkach pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w ciągu ostatniej dekady zainteresowanie pracą poprzez cyfrowe platformy wzrosło pięciokrotnie.
  • Jednak wzrost ten wymaga rozpoczęcia międzynarodowego dialogu. Bo trzeba pamiętać, że cyfrowe platformy pracy z jednej strony dają ogromne możliwości, z drugiej niosą zagrożenie.
  • - Wszyscy pracownicy, niezależnie od statusu zatrudnienia, muszą mieć możliwość korzystania ze swoich podstawowych praw w pracy - przypomina Guy Ryder, dyrektor generalny MOP.

Według raportu MOP "Rola cyfrowych platform pracy w przekształcaniu świata pracy" cyfrowe platformy zapewniają nowe możliwości pracy, w tym kobietom, osobom niepełnosprawnym, młodym i zmarginalizowanym na tradycyjnych rynkach pracy. Platformy umożliwiają również firmom dostęp do dużej, elastycznej siły roboczej o różnych umiejętnościach, jednocześnie poszerzając bazę klientów.

Wyzwania dla rynku pracy

Jednak po drugiej stronie jest też długa lista problemów, jakie generuje korzystanie z tego narzędzia oferowania pracy. Z raportu MOP wynika, że wyzwania stojące przed pracownikami platform dotyczą warunków pracy, regularności pracy i dochodów oraz braku dostępu do ochrony socjalnej, wolności zrzeszania się i prawa do rokowań zbiorowych. Godziny pracy często bywają długie i nieprzewidywalne. Połowa pracowników platform internetowych zarabia mniej niż 2 dolary za godzinę. Ponadto na niektórych platformach występują znaczne różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Na tym nie koniec. Wiele firm boryka się z wyzwaniami związanymi z nieuczciwą konkurencją, brakiem przejrzystości danych i cen oraz wysokimi prowizjami. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) również mają trudności z dostępem do finansowania i infrastruktury cyfrowej.

- Wszyscy pracownicy, niezależnie od statusu zatrudnienia, muszą mieć możliwość korzystania ze swoich podstawowych praw w pracy - przypomina Guy Ryder, dyrektor generalny MOP.

Pracownik a samozatrudniony

Eksperci z MOP wskazują też, że nowe możliwości stwarzane przez cyfrowe platformy pracy dodatkowo zacierają różnicę między pracownikami a samozatrudnionymi. Warunki pracy są w dużej mierze regulowane przez warunki umów serwisowych platform, które często są ustalane jednostronnie. Algorytmy w coraz większym stopniu zastępują ludzi w przydzielaniu i ocenie pracy oraz administrowaniu i monitorowaniu pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pięciokrotny wzrost w ciągu zaledwie 10 lat. Ogromne możliwości i zagrożenia dla pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA