Piechociński: podatek od użytkowania samochodów służbowych - od 20 do 40 zł

Zryczałtowany podatek od użytkowania samochodów służbowych do celów prywatnych może wynieść od 20 do 40 zł miesięcznie; jego wysokość miałaby zależeć od pojemności silnika - poinformował wicepremier Janusz Piechociński. Projekt w tej sprawie będzie gotowy w miesiąc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piechociński: podatek od użytkowania samochodów służbowych - od 20 do 40 zł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 maj 2013 19:31


"Być może opłata (za użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych - PAP) w zależności od pojemności silnika, albo innego mechanizmu, będzie wynosić od 20 do 40 zł" - powiedział w poniedziałek minister gospodarki w TOK FM. Zapowiedział, że projekt w tej sprawie będzie wniesiony pod obrady rządu w ciągu miesiąca.

Temat ten był niedawno omawiany na Radzie Ministrów, jednak ostatecznie propozycja, która przewidywała, że zryczałtowany podatek wyniesie 45 zł, została zwrócona do konsultacji społecznych.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w Polsce jest ok. 800 tys. samochodów służbowych. Obecnie nie ma jasnych przepisów dla osób używających tych aut do celów prywatnych, na co narzekają m.in. księgowi rozliczający takie użytkowanie.

Opodatkowanie PIT-em jest skomplikowane, wymaga bowiem szacowania korzyści, które pracownik osiągnął z tego tytułu. Często przyjmuje się, że wynoszą one tyle, ile kosztuje wynajem takiego samego pojazdu w wypożyczalni samochodów, co sprawia, że potencjalny podatek jest bardzo wysoki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.