×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pewny urlop? Nie, kiedy pracodawcy wypada „szczególna potrzeba”

Skreślasz dni w kalendarzu do urlopu? Ostrożnie. Może się bowiem okazać, że na drodze do wakacyjnego wypoczynku może stanąć „szczególna potrzeba pracodawcy”. Kiedy będziemy musieli zmienić nasze plany urlopowe, w jakiej sytuacji możemy odmówić i kiedy możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów?

Pewny urlop? Nie, kiedy pracodawcy wypada „szczególna potrzeba”
Na drodze do wakacyjnego wypoczynku może stanąć „szczególna potrzeba pracodawcy” (fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zmiana terminu zaplanowanego urlopu może wystąpić w dwóch przypadkach.
  • Z wnioskiem o zmianę ustalonego już terminu urlopu może wystąpić pracownik. Pracodawca może zmienić plany urlopowe ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy i poważne zakłócenia toku pracy.
  • Jeśli pracodawca pokrył poniesione na wakacje wydatki, pracownik powinien w firmie się stawić. Jeśli tego nie zrobi, taka sytuacja zakończyć może się nawet zwolnieniem z pracy.

To drugie wakacje spod znaku „koronawirusa”. Sytuacja jest jednak spokojniejsza niż w zeszłym roku, trwają szczepienia, wskaźniki zakażeń są zdecydowanie mniejsze niż 12 miesięcy temu.

Lipiec i sierpień to czas urlopów wypoczynkowych. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 152 i nast. kp.) każdemu pracownikowi przysługuje coroczny, nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy.

Urlopy udzielane są przez pracodawcę na dwa sposoby: zgodnie z planem urlopów ustalonym przez pracodawcę lub na podstawie indywidualnych uzgodnień z pracownikiem. Z tworzenia planu urlopów pracodawca jest zwolniony w dwóch przypadkach:

- jeżeli zgodę wyrazi na to zakładowa organizacja związkowa lub

- takiej organizacji nie ma w zakładzie pracodawcy.

Jeśli zatem pracodawca ułoży plan urlopów lub indywidualnie uzgodni datę z pracownikiem, to co do zasady termin jest dla obu stron wiążący. Ani pracownik, ani pracodawca nie mogą swobodnie zmieniać uzgodnionej daty początku i końca urlopu. Są jednak wyjątki.

Zmiana na wniosek pracownika lub pracodawcy

Jak wyjaśnia radca prawny Iwona Jaroszewska-Ignatowska, partner w Kancelarii Raczkowski, zmiana terminu zaplanowanego urlopu może wystąpić w dwóch przypadkach.

- Pierwszy, na wniosek pracownika, uzasadniony ważnymi przyczynami. To czy urlop zostanie przesunięty na wniosek pracownika, zależy od jego indywidualnych rozmów z pracodawcą. To on ocenia te ważne przyczyny i podejmuje ostateczną decyzję - wyjaśnia.

Ocena, czy przyczyny podane przez pracownika są faktycznie ważne, dokonywana jest każdorazowo w odniesieniu do indywidualnej sytuacji pracownika. Praktyka pokazuje, że pracodawcy wyrażają zgodę na zmianę terminu urlopu wypoczynkowego także bez zaistnienia obiektywnie ważnej przyczyny (np. nawet z powodu załamania pogody w miejscu wypoczynku, co nie odpowiada pracownikowi).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pewny urlop? Nie, kiedy pracodawcy wypada „szczególna potrzeba”

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Natasza 2021-07-13 09:46:48

    Nigdy nie zdarzyła mi się żadna z powyższych sytuacji. Na te wakacje wybieram się do Hiszpanii enterem. Szef o tym wie i raczej z zagranicznych wakacji do biura nie będzie mnie ściągał.

  • strasznie ciezko teraz 2021-07-07 15:02:21

    zeby do takich gowien byly potrzebne jakies przepisy, toz sam przepis powoduje juz wrogosc, nie nie nie , to nie dla mnie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA