×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pensja to dopiero początek. Jest coś, o czym zapomniało wielu pracodawców

 • Justyna Koc
  jk
 • 7 paź 2021 13:50

7 października obchodzimy Światowy Dzień Godnej Pracy. Bezpieczeństwo, warunki pracy i wysokość pensji - to obszary, nad którymi polscy pracodawcy muszą popracować, by ją zapewnić.

Pensja to dopiero początek. Jest coś, o czym zapomniało wielu pracodawców
Jednym z obszarów wymagających poprawy jest bezpieczeństwo pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Poprawa stanu bezpieczeństwa i warunków pracy to zdaniem OPZZ priorytety, jeśli chodzi o godną pracę.
 • Kolejnym ważnym elementem godnej pracy są odpowiednie zarobki.
 • Pandemia i przejście na pracę zdalną zwróciły uwagę na inną kwestię, którą pracodawcy powinni wziąć pod uwagę - prawo do bycia offline.

Godna praca (ang. decent work) to termin wprowadzony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP).

OPZZ przypomina definicję, zgodnie z którą godna praca to zatrudnienie, które „szanuje podstawowe prawa człowieka, a także prawa pracowników w zakresie warunków bezpieczeństwa pracy i wynagradzania, poszanowanie integralności fizycznej i psychicznej pracownika podczas wykonywania jego/jej zatrudnienia. (…) Godna praca oznacza możliwości pracy, która jest produktywna i zapewnia godziwy dochód, bezpieczeństwo w miejscu pracy i ochronę socjalną rodzin, lepsze perspektywy rozwoju osobistego i integracji społecznej, swobodę wyrażania swoich decyzji, organizuje i uczestniczy w decyzjach, które mają wpływ na życie pracowników i innych oraz równość szans i równe traktowanie wszystkich kobiet i mężczyzn”.

Z okazji dzisiejszego święta Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) zaapelowała do rządów o przyjęcie krajowych planów zatrudnienia opartych na dialogu ze związkami i pracodawcami.

Sharan Burrow, sekretarz generalny ITUC. (fot. PAP/ Lukas Schulze)
Sharan Burrow, sekretarz generalny ITUC. (fot. PAP/ Lukas Schulze)

- Pełne zatrudnienie musi znaleźć się w centrum uwagi, aby wyjść ze skutków pandemii COVID-19 i zapewnić odporność na przyszłość. Konieczne jest przestrzeganie praw pracowników, w tym godzin pracy, zapewnienie minimalnej pensji, która pozwoli na godne życie, ale też bezpieczeństwa i higieny pracy. Pamiętajmy o kobietach, które straciły większość miejsc pracy z powodu COVID-19. Miejsca pracy powinny być przyjazne dla klimatu. Tylko wtedy wyjście z pandemii zapewni światu zrównoważoną przyszłość - komentowała Sharan Burrow, sekretarz generalny ITUC.

BHP do poprawy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Pensja to dopiero początek. Jest coś, o czym zapomniało wielu pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Gosc 2021-10-08 22:50:43

  Czasami zapominają o pracownikach fz 13-nastkami i wczasów podgruszą oraz o urlopach dwa tygodnie ciągłości dla pracowników ! Może ktoś zadba o pracowników i zacznie działać o dodatkowe pieniążki dla nas a nie tylko najniższa krajowa bez premii lub wyrównana premią pensja aby osiągnęła minimalną kwotę w Polsce ?!!! Chcemy godnie żyć i godnie zarabiać jak w rządzie !!!

 • Monika 2021-10-08 19:26:43

  Inflacja na poziomie 7 % podwyżka inflacyjna 1,5 % ...Wg pracodawcy to podwyżka...Żenujące...

 • Ahrim 2021-10-08 15:36:32

  Zacznijmy od tego że pracownicy szeregowi wytwarzają zysk dla pracodawcy i kadry kierowniczej a nie odwrotnie w zamian dostają brak szacunku, kiepskie warunki pracy i zabieranie premii pod byle pretekstem czyli typowy mobbing. Kiedy w końcu zrozumieją że pracownik zadowolony to bardziej wydajny.

 • Jola 2021-10-08 13:58:14

  Pracuje za najniższe wynagrodzenia. Przed pademia była premia a jak tylko weszła pademia to urwano premie .tłumacza ze jest pademia i nie ma pieniędzy. A dla pracowników z orzeczeniem niepewności Państwo daje firmie kasę i dopiero firma daje pracownikom..Firma ms z tego duże profity ale nie daje premi . ..

 • Ikona 2021-10-08 11:31:49

  Godna płaca?. Przecież zaraz jest krzyk, że to za dużo, że ceny wzrosną itd.itp.O czym mowa?.W tym kraju najlepiej gdyby pracować za 5 zł na godzinę i też byłby wrzask, że za dużo.Za Tuska były takie stawki a on chce znów rządzić.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA