PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

"Pensja pod stołem" - uwaga, będzie zmiana przepisów

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 22 lip 2021 10:13

Wszystko wskazuje na to, że wobec pracowników otrzymujących wynagrodzenie lub jego część "pod stołem" nie będą wyciągane negatywne konsekwencje. Taki wniosek płynie z odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na interpelację posłanki Razem Pauliny Matysiak.

"Pensja pod stołem" - uwaga, będzie zmiana przepisów
Nawet 1,4 mln z pracowników w Polsce dostaje część pensji "pod stołem" (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Posłanka Razem otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w sprawie płacenia "pod stołem".
 • Resort pracy poinformował w niej, że rozważana jest możliwość niekarania pracowników zgłaszających ten proceder.
 • A skala tego zjawiska w Polsce jest ogromna. Nawet 1,4 mln z pracowników dostaje część pensji "pod stołem" - to 12 proc. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. 

Jak w interpelacji wskazywała posłanka, obecnie zgodnie z polskim prawem pracownik, który przyjmuje część wypłaty „pod stołem”, musi liczyć się z tym, że podaje przed urzędem skarbowym nieprawdę, w wyniku czego musi zapłacić grzywnę. Co więcej, kiedy nie ujawnia wszystkich dochodów, oszukuje fiskusa i tym samym naraża budżet państwa na straty, wtedy podlega także innym karom zawartym w kodeksie karnym skarbowym.

Jej zdaniem takie rozwiązanie prawne zniechęca pracowników do zgłaszania tego typu przewinień. Nie chcą być pociągnięci do konsekwencji, więc godzą się na dzielenie wypłaty na dwie części - wypłacaną legalnie i "pod stołem". Matysiak uważa też, że sytuacja ta w większości przypadków nie jest zależna od pracownika i powoduje jego półniewolniczą zależność od pracodawcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Pracownik, którego pensja nie jest w całości uwzględniona na liście płac lub z którym pracodawca nie chce podpisać umowy o pracę, ponosi także straty za względu na niższe składki ZUS i niską emeryturę w przyszłości - wymieniała negatywne konsekwencje dla pracownika posłanka. Bowiem od tej części wypłaty nie odprowadzane są obowiązkowe składki zdrowotne czy emerytalne czy też podatek dochodowy.

Zapytała resort pracy i finansów, czy jest możliwość wprowadzenia przepisów, w których pracownik, który zgłasza fakt istnienia umowy na czarno lub otrzymywania części wynagrodzenia na czarno, nie ponosiłby kary.

Koniec kar możliwy

W odpowiedzi udzielonej na jej interpelację przez resort rozwoju, pracy i technologii, możemy przeczytać, że prawdą jest, że przepisy w przypadku wypłaty „wynagrodzenia pod stołem” pociągają do odpowiedzialności również pracownika, który godzi się na taką formę wynagrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (27)

Do artykułu: "Pensja pod stołem" - uwaga, będzie zmiana przepisów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Polskie realia 2021-08-21 05:20:37

  Nie 1,4mln osób a większość małych firm i przedsiębiorstw zatrudniająca do 25osób płaci pensje swoim pracownikom pod stołem zatrudniające ich na umowach zlecenia lub umowach o pracę za najniższą krajową. 50-60% firm w Polsce płaci pod stołem!!! To walka z wiatrakami chyba że urzędnicy skarbów i PIP zaczną podawać się za osoby zainteresowane podjęciem pracy i w trakcie podpisywania umowy o pracę lub po jej podpisaniu będą łapać takiego oszusta na gorącym uczynku. Na pracowników niech nie liczą! Strach przed utratą pracy i opinią pracodawcy utrudniającej podjęcie pracy na podobnym stanowisku przez pracownika jest bardzo mocnym hamulcem. Sektory w Polsce gdzie pracodawca praktykuje tego typu praktyki to głównie branża budowlana, hotelarska, gastronomiczna, usługowa i tekstylna. Również firmy ochrony mienia. Jeśli firma w ofercie pracy nie podaje pełnej miesięcznej kwoty brutto zarobku tylko stawki godzinowe brutto lub netto to trzeba już uważać i liczyć się na dziwną umowę o płacę pod stołem.

 • Luk 2021-07-25 10:42:25

  12 % wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę pod stołem? Haha dobre, jestem z pod Warszawy i tylko parę znajomych którzy pracują w korporacjach otrzymują pełne wynagrodzenie. Reszta zarabia po 4-5 tyś ale zarejestrowanie to najniższa krajowa. To rozwiązanie korzystne jest dla pracodawców bo zachęcają większymi zarobkami do ręki a całość kosztów zatrudnienia jest i tak niższa. Tylko tak naprawdę tracą na tym pracownicy, którzy muszą się prosić o całość wypłaty gdy pójdą na urlop albo na zwolnienie. Pracodawca jest wtedy Panem i Władcą. Więc kto wogóle wymyślił taki proceder że KARAĆ PRACOWNIKA za branie wypłaty pod stołem.

 • Sara32 2021-07-24 19:11:39

  Jak zobaczę to uwierzę. W firmie gdzie pracuje mój syn 100 procent pracowników ma płaconą część pensji pod stołem. Gdy próbował to zmienić szefowa powiedziała że może dać wszystko legalnie ale wtedy obetnie pensje☹️. Co pracownik ma zrobić jak i jemu grożą konsekwencje?

 • Paweł 2021-07-24 16:40:56

  Jak chodzić kierowców Tirów . Wystarczy w firmach zrobić audyt z czytać karty kierowców . I problem rozwiązany. Ale komuś nie ..... PASI. Wszyscy o tym wiedzą i nić w tym temacie tylko o tym piszą ....... Patologia

  • Olo 2021-07-24 20:10:38

   Dokładnie kazdy kierowca Tira ma wypłatę pod stołem. Instytycje państwa nie chcą zrobić porządku z tym. Śmieszne jest takiego człowieka non stop nie ma w domu, bo praca wymaga a pensja najniższa krajowa. Pytanie czy w US pracuja debile ktore nie wiedzą o tym, czy raczej nie chcą wiedzieć? W obu wersjach balezałoby zwolnic i zatrudnic nowych

 • Janí 2021-07-24 15:29:22

  Dlatego karę powinien ponosić wyłącznie pracodawca i to zawsze w przypadku ujawnienia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA