Parytety w zarządach? "Decyzję należy zostawić spółkom"

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów w Brukseli. Jego zdaniem, spółki same powinny wybierać członków rad nadzorczych, kierując się kwalifikacjami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Parytety w zarządach? "Decyzję należy zostawić spółkom"

Podczas posiedzenia ministrowie odbyli debatę na temat projektu dyrektywy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów niewykonawczych spółek, których akcje są notowane na giełdzie, jednak nie zostało przyjęte podejście ogólne Rady w tej sprawie.

Stanisław Szwed, zabierając głos w dyskusji wskazał, że udział kobiet w radach nadzorczych jest chroniony przez prawo spółek. Podkreślił, że w ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby stanowisk zajmowanych przez kobiety.

Jego zdaniem, decyzje w tej sprawie należy pozostawić spółkom, które powinny się kierować kwalifikacjami i doświadczeniem kandydatów na wysokie stanowiska. Minister nie poparł przyjęcia podejścia ogólnego wobec projektu, wskazując, że zdaniem Polski projekt nie jest zgodny z zasadą pomocniczości oraz zasadą proporcjonalności.

Dodatkowo podczas posiedzenia odbyła się wymiana poglądów na temat przyjęcia dokumentu Komisji Europejskiej dotyczącego strategicznego zaangażowania na rzecz równości płci (2016-2019), Semestru Europejskiego i wymiaru społecznego w Unii Europejskiej, jak również działań na rzecz równoważenia życia prywatnego i zawodowego.

Przyjęto m.in. konkluzje w sprawie zarządzania społecznego oraz ekonomii społecznej, a także zalecenie ws. integracji długotrwale bezrobotnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.