Partia Razem podpisała porozumienie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego

W piątek, 23 października partia Razem porozumiała się z ZNP dotyczące przeciwdziałania zamykaniu szkół, poprawę warunków pracy nauczycieli oraz obronę karty nauczyciela.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Partia Razem podpisała porozumienie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

23 paź 2015 12:25


Jak podkreślali po podpisaniu dokumentu przedstawiciele Partii Razem, zapisy porozumienia wpisują się w ich program wyborczy, a nauczyciele stanowią dla nich wzór tego, jak powinna wyglądać solidarna, uzwiązkowiona grupa zawodowa.

Porozumienie zobowiązuje sygnatariuszy do działań mających na celu m.in.: pełną realizację konstytucyjnego prawa do bezpłatnej nauki w szkołach publicznych, zapobieganie destabilizacji i demontażowi systemu oświaty, zachowanie regulacji pracy nauczycieli w randze osobnej ustawy, zagwarantowanie finansowania niezbędnego do wypełniania obowiązkowych zadań oświatowych oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia w szkołach.

Wcześniej porozumienie o identycznej treści podpisała z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego Zjednoczona Lewica. Według informacji podanych przez związek wystąpił on z propozycją zawarcia porozumienia także do Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej oraz ugrupowania Kukiz'15.

Państwo z tektury

- Uważamy, że te zapisy stanowią dobrą podstawę polityki edukacyjnej i jest nam przykro, że inne ugrupowania go nie podpisały - powiedział kandydat z warszawskiej listy Razem Tomasz Piątek.

- Państwo, które działa, które nie jest - jak powiedział podczas wtorkowej debaty (20 października) Adrian Zandberg - z tektury, musi być aktywne w oświacie i musi zabiegać o stabilność pracy w szkołach - dodał.

Szczególne - według niego - znaczenie ma w nim zatrzymanie procesu likwidacji i prywatyzacji setek szkół, zwłaszcza na prowincji.

- Wpisuje się to w nasze dążenie do zasypania podziału na Polskę A i B - zaznaczył.

Zabrakło komunikacji

- Ewentualne zmiany i reformy w szkołach powinny być wprowadzane w pełnym porozumieniu z partnerami społecznymi, ze związkami zawodowymi i z obywatelami - mówiła Katarzyna Paprota z warszawskiej listy.

Jak zaznaczyli politycy Razem, Ministerstwo Edukacji Narodowej od lat ignoruje zarówno ZNP, jak i obywateli, czego świadectwem była ich zdaniem sprawa obowiązku szkolnego dla 6-latków.

- Rozumiemy, z czego wynika pomysł posłania 6-latków ze szkół i popieramy wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci od najwcześniejszego wieku. Po stronie ministerstwa zabrakło jednak dobrej woli w komunikacji z rodzicami - oceniła Paprota.

W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego swój podpis pod porozumieniem złożył wiceprezes zarządu głównego związku Krzysztof Baszczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.