PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła raport za rok 2016

  • Autor: PAP/MIW
  • 5 cze 2017 14:23

Nieprzestrzeganie czasu pracy i zasad BHP, niewypłacanie lub spóźnianie się z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników - to najczęstsze nieprawidłowości, które stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy w 2016 r.

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła raport za rok 2016
W ub. roku PIP sprawdził blisko 68 tys. firm. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć przedstawił w poniedziałek sprawozdanie z działalności PIP za 2016 r. Zajmie się nim we wtorek (6.06) sejmowa Rada Ochrony Pracy.

• Giedrojć poinformował, że PIP przeprowadziła w ubiegłym roku 82,5 tys. kontroli u blisko 68 tys. pracodawców. W ich trakcie stwierdzono 80 tys. wykroczeń.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Inspektorzy pracy nałożyli 15,9 tys. mandatów na kwotę 19 mln zł. Do sądów PIP skierowała 3,1 tys. wniosków o ukaranie. Do inspekcji wpłynęło w 2016 r. 44,2 tys. skarg.

 

Szef PIP zwrócił uwagę, że za przedstawionymi liczbami nierzadko kryje się ludzka krzywda.

- Ale też dramaty, tragedie rodzinne w obliczu wypadków przy pracy. Liczby i statystyki pokazują też wymierny wkład inspektorów pracy, którzy każdego dnia eliminują zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, egzekwują niewypłacone pensje, zmieniają śmieciówki w umowę o pracę - powiedział.

Jego zdaniem, "żadna inspekcja na świecie" nie realizuje tylu zadań, ile PIP. Według niego, przepisy wymagają wielu zmian, ponieważ - jak argumentował - "nie nadążają za realiami dzisiejszego rynku pracy. Dopuszczają możliwość dowolnej interpretacji. Same generują nieprawidłowości, co osłabia efekt kontroli".

Co dziesiąty ze skontrolowanych pracowników nie otrzymał wynagrodzenia za pracę

Szef PIP poinformował, że naruszenia przepisów w 2016 r. dotyczyły m.in. niezapewnienia pracownikom dnia wolnego w zamian za dodatkową pracę oraz niewłaściwego prowadzenia ewidencji czasu pracy.

- Nie wypłacono wynagrodzenia za pracę co dziesiątemu skontrolowanemu pracownikowi, a nieterminowo wypłacano je 12 proc. pracownikom - poinformował. W związku z nieprawidłowościami inspektorzy wydali ponad 6 tys. decyzji ws. wypłacenia wynagrodzenia. Wyegzekwowano wynagrodzenia na kwotę ponad 184 mln zł. - dla 102 tys. osób.

Główny Inspektor Pracy zaznaczył, że inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole w branży budowlanej, analizując umowy cywilnoprawne.

- Ponad jedna trzecia z nich - 37,7 proc. - nosiła cechy charakterystyczne dla umów o pracę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła raport za rok 2016

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA