PARTNERZY PORTALU

Pandemia nas nie pokonała. Są pozytywne zmiany na rynku pracy

Jak na czas pandemii rekordowo niskie bezrobocie, ambitne plany rekrutacyjne pracodawców, rozpoczęcie prac nad ustawą o cudzoziemcach czy też zaostrzenie przepisów dotyczących handlu w niedzielę. Te przykłady szefowie związków zawodowych, organizacji pracodawców i instytucji eksperckich podawali najczęściej, gdy zapytaliśmy ich o to, co pozytywnego wydarzyło się na rynku pracy w kończącym się roku.

Pandemia nas nie pokonała. Są pozytywne zmiany na rynku pracy
Na rynek pracy w 2021 roku, podobnie jak rok wcześniej, silnie oddziaływała pandemia COVID-19 (Fot. arch.)
REKLAMA
  • W 2021 roku doszło do przewartościowania w wielu wymiarach. Zmieniły się formy organizacji pracy oraz zapotrzebowanie na określone kompetencje. Zmieniło się nasze podejście do pracy.
  • Mijający rok był także dobrą okazją do podjęcia wielu rozwiązań prawnych, na które czekaliśmy od miesięcy.
  • Swoją opinią podzielili się z nami m.in. Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego czy Dorota Gardias, szefowa Forum Związków Zawodowych, i prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

Na rynek pracy w 2021 roku, podobnie jak rok wcześniej, silnie oddziaływała pandemia COVID-19. Od jej wybuchu ucierpiało wiele branż. Ze względu na zmniejszony popyt nie były to tylko turystyka czy hotelarstwo. Jednak daleko było od wizji upadku przedsiębiorstw czy wielu problemów z ich funkcjonowaniem, jakie bardzo często pojawiały się w 2020 roku.

Pandemia nas nie pokonała

- Mimo dalej trwającej pandemii, nie mamy jakiś bardzo niepokojących zjawisk na rynku pracy. Sytuacja wydaje się być stabilna. Niskie bezrobocie, brak zwolnień grupowych i utrzymująca się duża liczba osób pracujących wskazują, że rynek pracy jest w stosunkowo dobrej formie - komentuje dla PulsHR.pl Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Maciej Witucki (fot. Konfederacja Lewiatan)
Maciej Witucki (fot. Konfederacja Lewiatan)

W jego opinii, przedsiębiorcy przystosowali się do działania w trudnych warunkach pandemii, ale należy pamiętać, że odbywa się to dużym wysiłkiem organizacyjnym i często finansowym.

Dr hab. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że chociaż przedsiębiorstwa znajdowały się w centrum niepewności gospodarczej, groził im brak płynności finansowej i ryzyko ponoszenia ogromnych szkód, których nie dało się przewidzieć ze względu na wyjątkowy charakter COVID-19, to nie nie likwidowały masowo miejsc pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pandemia nas nie pokonała. Są pozytywne zmiany na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • . 2021-12-30 11:25:30

    To ja swoje. Mam 60+, zwolniono mnie podobno przez pandemię półtora roku temu. Do dzisiaj nie ma chętnych pracodawców na moje usługi. Duda i tyle w temacie, jedyne co dostałem to świadczenie przedemerytalne.

  • zlin 2021-12-30 06:52:41

    Jak pandemia chyba plandemia. Normalne funkcjonowanie gospodarki , leczenie chorób grypopodobnych metodami dotychczas znanymi, nie doprowadziło by to tego co teraz mamy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA