PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pamiętaj: jeśli pracujesz przy komputerze, masz prawo do dodatkowej przerwy w pracy

  • KDS
  • 23 cze 2022 16:17

Każdy zatrudniony na etacie pracownik, który spędza w pracy co najmniej 6 godzin dziennie, ma prawo do 15-minutowej przerwy śniadaniowej. Jednak w zależności od charakteru pracy, są osoby, które mają prawo do dodatkowych przerw. To pracownicy, którzy przed ekranem monitora spędzają co najmniej połowę dniówki.

Pamiętaj: jeśli pracujesz przy komputerze, masz prawo do dodatkowej przerwy w pracy
Do dodatkowej 5-minutowej przerwy podcza pracy przy komputerze mają prawo również praktykanci czy stażyści (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 134 ) pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzi,n ma prawo do trwającej co najmniej 15 minut przerwy wliczanej do czasu pracy.

Jest to tzw. przerwa śniadaniowa, która jest obowiązkowa dla każdego zatrudnionego. Nie można się jej zrzec, zamienić na ekwiwalent pieniężny czy zostawić sobie na koniec dniówki, by szybciej wyjść do domu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednak osoby pracujące przed ekranami komputerów (w Kodeksie pracy mowa jest o monitorach ekranowych) mają zapewnioną prawem dodatkową przerwę. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wskazuje, że pracownikowi, który pracuje przy monitorze ekranowym, po każdej przepracowanej godzinie przysługuje 5-minutowa przerwa. Jest ona wliczana do czasu pracy.

Czytaj więcej: Poseł pyta o dłuższe przerwy dla pracowników. "15 minut to bardzo mało czasu"

Trzeba jednak zaznaczyć, że przerwa ta przysługuje tym osobom, które pracują przed monitorem co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jeśli do obowiązków zawodowych takiej osoby będą należały również inne zadania, których nie wykonuje przed komputerem (nie obciążają one wzroku i kręgosłupa), to o dodatkowym czasie wolnym od pracy można pomarzyć. Chyba że pracodawca zdecyduje inaczej, jednak taki zapis powinien znaleźć się już w wewnętrznych przepisach firmy.

Co ważne, przerw od pracy przy komputerze nie można kumulować, by wyjść z pracy wcześniej. Zostały one wprowadzone po to, żeby odciążyć oczy i kręgosłup osoby stale siedzącej przed ekranem monitora. Dlatego przepisy wskazują, by korzystać z nich po każdej godzinie, a nie wybierać skumulowanych w jednym czasie.

Do dodatkowej 5-minutowej przerwy mają prawo również praktykanci czy stażyści, których obowiązki wpisują się w wytyczne rozporządzenia resortu pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pamiętaj: jeśli pracujesz przy komputerze, masz prawo do dodatkowej przerwy w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA