Ozusowanie umów-zleceń od kwoty nie niższej niż minimalne wynagrodzenie

Osoby pracujące na podstawie kilku umów-zleceń mają mieć odprowadzane składki na ZUS od kwoty nie niższej niż minimalne wynagrodzenie - wynika z projektu ustawy przyjętej przez rząd.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ozusowanie umów-zleceń od kwoty nie niższej niż minimalne wynagrodzenie

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (KW)

wnp.pl

6 mar 2014 10:28


Obecnie nie każda umowa-zlecenie podlega "ozusowaniu". W zależności od tego, jakie tytuły do ubezpieczeń posiada zleceniobiorca, inaczej z ZUS-em rozlicza się z tego tytułu etatowiec, przedsiębiorca, student oraz rencista.

W przypadku zleceniobiorców podejmujących się jednocześnie kilku zleceń, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe tylko z tytułu jednej, wybranej dowolnie umowy-zlecenia (bez względu na wysokość wynagrodzenia), natomiast przy pozostałych - dobrowolne.

Zdaniem autorów uzasadnienia do projektu ustawy (o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych ustaw), prowadzi to do wielu nadużyć, ponieważ część płatników składek w przypadku kilku umów zlecenia ubezpiecza zleceniobiorców z tytułu najmniej płatnej umowy, często kilkudziesięciozłotowej, z pozostałych umów odprowadzając jedynie składkę na ubezpieczenia zdrowotne. W efekcie zleceniobiorcy nie mają szansy wypracowania chociażby minimalnego świadczenia emerytalnego czy rentowego, a gdy zachorują lub ulegną wypadkowi, świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego jest nieadekwatne do zarobków.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.