PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Oto zmiany w Polskim Ładzie, które są najważniejsze dla branży IT

Po konsultacjach społecznych rząd zmodyfikował propozycje zmian przepisów podatkowych, jakie mają obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze z nich to możliwość zmiany formy opodatkowania przez firmy w połowie roku, obniżenie pierwszego progu podatkowego do 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej.

  • jk
  • 15 kwi 2022 14:46
Oto zmiany w Polskim Ładzie, które są najważniejsze dla branży IT
Rząd wprowadza możliwość odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (Fot. Danial Igdery/ Unsplash)
REKLAMA
  • Jedną z kluczowych zmian jest obniżenie stawki PIT do 12 z 17 proc. w I przedziale skali podatkowej. 
  • Duży wpływ na branżę IT może mieć też możliwość wyboru opodatkowania według skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku 2022 wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
  • Rząd wprowadza też możliwość odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a także likwiduje ulgę dla klasy średniej.

Rząd argumentuje modyfikacje wysoką inflacją, potencjalnym kryzysem w związku
z wojną w Ukrainie oraz potrzebą zmiany założeń Polskiego Ładu, które okazały się nieskuteczne.

Obniżenie stawki PIT

Jak wskazują eksperci Awareson oraz ITA Doradztwo Podatkowe, jedną z kluczowych zmian jest obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. w I przedziale skali podatkowej. Pozostałe elementy skali, czyli stawka podatku po przekroczeniu progu wynosząca 32 proc., kwota wolna (30 tys. zł) i granica pierwszego przedziału skali podatkowej (120 tys. zł) pozostają bez zmian.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To bardzo ważna zmiana z punktu widzenia najlepiej opłacanych specjalistów IT. Wprowadzenie Polskiego Ładu skłoniło wielu z nich do zmiany formy zatrudnienia
z etatu na B2B i rozpoczęcia współpracy z więcej niż jedną firmą. Szacujemy, w oparciu o dane GUS, że w pierwszym kwartale z tego powodu powstało ok. 5-7 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych w obszarze IT – wylicza Anna Szczepowska, CEO Awareson.

Ryczał i podatek liniowy

Duży wpływ na branżę IT może mieć też możliwość wyboru opodatkowania według skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku 2022 wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować po zakończeniu roku podatkowego poprzez złożenie PIT-36 zamiast PIT-36L. Natomiast ryczałtowcy będą mogli to zrobić po zakończeniu roku poprzez złożenie PIT-36 zamiast PIT-28, lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. poprzez złożenie oświadczenia o rezygnacji. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego i w związku z tym złożą dwa zeznania roczne – zarówno PIT-36, jak i PIT-28.

Składka zdrowotna do odliczenia

Rząd wprowadza też możliwość odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy ci będą mogli odliczyć składkę zdrowotną według następujących zasad:

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto zmiany w Polskim Ładzie, które są najważniejsze dla branży IT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA