PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Oto najlepsze sposoby na Polski Ład. Biznes ma już kilka skutecznych pomysłów

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu przedsiębiorcy zaczęli szukać możliwości na obniżenie opłat związanych z prowadzeniem działalności na nowych zasadach. Dwoma z rozwiązań, o których mówi się coraz częściej, są spółka komandytowo-akcyjna i tzw. estoński CIT.

Oto najlepsze sposoby na Polski Ład. Biznes ma już kilka skutecznych pomysłów
Polski Ład zwiększył koszty prowadzenia biznesu w Polsce. Teraz firmy szukają tańszych alternatyw (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
REKLAMA
  • Po wejściu w życie Polskiego Ładu wiele z popularnych form prowadzenia działalności stało się mniej atrakcyjnych.
  • Wpłynęły na to nowe zasady opodatkowania oraz zmiany zasad naliczania składki zdrowotnej, które mocno windują koszty prowadzenia biznesu.
  • Przedsiębiorcy zaczęli więc szukać innych, bardziej opłacalnych form prowadzenia działalności. Czasu na zmianę sposobu rozliczania się z fiskusem mają mało. Termin mija 20 lutego.

W tym roku na wybór formy opodatkowania ogromny wpływ mają zmiany zapisane w Polskim Ładzie. Czas na podjęcie decyzji przedsiębiorcy mają do 20 lutego (wypada w niedzielę, więc w praktyce do 21 lutego). W 2022 roku do wyboru są trzy formy opodatkowania – podatek na zasadach ogólnych (stawka podatkowa 17 proc. i 32 proc.), podatek liniowy (19 proc.) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Trzeba pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy byli w ten sposób opodatkowani przed 2022 rokiem. Jaką formę wybrać? Eksperci przyznają, że na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. 

Pod uwagę trzeba wziąć takie czynniki jak osiągany przychód, jak i koszty jego uzyskania, rodzaj ulg, z jakich będziemy chcieli skorzystać. Znaczenie ma też to, czy planujemy rozliczać się sami czy też z małżonkiem. Istotny jest również rodzaj prowadzonej działalności. Przykładowo z ryczałtu nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w części bądź całości osiągają przychody z działalności w zakresie m.in. handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kluczowym elementem przy wyborze może okazać się składka zdrowotna, której sposób rozliczenia zmienił się w nowym roku. W zależności od tego, jaką formę opodatkowania wybierzemy składka zdrowotna wyniesie odpowiednio:

- 9 proc. dochodu dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych
- 4,9 proc. dochodu przy podatku liniowym

- ok. 336, 560 lub 1008 zł w zależności od wysokości osiąganych przychodów z tytułu ryczałtu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto najlepsze sposoby na Polski Ład. Biznes ma już kilka skutecznych pomysłów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA