Oto najczęstsze przewinienia pracodawców wobec cudzoziemców

Łamanie prawa przez pracodawców wynika zarówno z niewiedzy, jak i z wyrachowania - wyjaśnia przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy, Jarosław Cichoń. Nieprawidłowości dotyczą co piątego zbadanego zakładu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto najczęstsze przewinienia pracodawców wobec cudzoziemców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 kwi 2014 16:27


Budownictwo, rolnictwo, przetwórstwo, handel - to branże, w których cudzoziemcy są najbardziej krzywdzeni przez pracodawców.

Według eksperta PIP, z roku na rok kontrole wykazują coraz mniej uchybień. Kontrolowane wcześniej firmy zwykle naprawiają swoje błędy. Najczęstszym przewinieniem jest powierzenie cudzoziemcom pracy bez odpowiedniego zezwolenia. Inne przewinienia dotyczą niewypłacania wynagrodzeń oraz zbyt długiego czasu pracy.

Somalijczyk mieszkający w Polsce, Elmi Abdi podkreśla, że największym problemem obcokrajowców w Polsce jest nieznajomość języka. Nieuczciwi pracodawcy starają się to wykorzystać. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej przypomina, że obcokrajowcy nie znają polskiego prawa, gotowi są pracować dłużej, za mniejsze pieniądze. Dla większości właścicieli firm są „wymarzonymi pracownikami".

Połowę, z 14 tysięcy skontrolowanych pracowników, stanowili Ukraińcy. Mirosława Keryk, która do Polski przyjechała zza naszej wschodniej granicy, przekonuje, że obcokrajowcy potrzebują dokładniejszych informacji na temat prawa pracy obowiązującego w Polsce. Część Ukraińców nie wie bowiem, że poza wizą konieczne jest jeszcze pozwolenie na pracę. Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej dodaje, że trzeba je odnawiać po zmianie pracodawcy bądź formy zatrudnienia.

W 2013 roku Państwowa Inspekcja Pracy, według nieopublikowanego jeszcze sprawozdania z działalności, przeprowadziła ponad 2 tysiące kontroli dotyczących legalności zatrudnienia cudzoziemców.

Raport na temat nieprawidłowości w zatrudnianiu cudzoziemców zaprezentowało dziś także Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Wynika z niego, że głównymi przyczynami zatrudniania cudzoziemców na czarno jest chęć zwiększenia zysku, ograniczenia formalności i świadomość, że ryzyko poniesienia konsekwencji jest niewielkie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.