PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Oto 10 istotnych pytań o PPK. Sprawdź i rozwiej swoje wątpliwości

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 3 paź 2019 14:00

Czy można zrezygnować z PPK przed zapisaniem, ile razy można zrezygnować z programu i ponownie do niego przystąpić, jakie są konsekwencje takiego działania? Zebraliśmy odpowiedzi na 10 istotnych pytań w sprawie nowego narzędzia zachęcającego do odkładania na emeryturę.

Oto 10 istotnych pytań o PPK. Sprawdź i rozwiej swoje wątpliwości
W Polsce na 8,9 mln emerytów i rencistów przypada 16,2 mln pracujących (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Dane GUS dla I kwartału 2019 r. pokazują, że w Polsce na 8,9 mln emerytów i rencistów przypada 16,2 mln pracujących. W przyszłości te proporcje będą jeszcze gorsze.
  • Kołem ratunkowym ma być wprowadzenie rządowego programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Największe firmy (zatrudniające co najmniej 250 osób) zostały nim objęte od lipca 2019 r.
  • Mimo że o PPK jest głośno od wielu miesięcy, program cały czas budzi sporo wątpliwości. Zebraliśmy odpowiedzi na 10 istotnych pytań.

Problem związany z niewydolnością polskiego systemu emerytalnego nie jest nowy. Z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską w kwietniu 2018 r. wynika, że czas przebywania Polaków na emeryturze znacząco się wydłuży. W 2056 r. przewidywany średni okres wyniesie 28 lat dla kobiet, a dla mężczyzn – 21,5 roku. W 2016 r. było to odpowiednio 24 i 17 lat. Rządowy program Pracowniczych Planów Kapitałowych ma pomóc zabezpieczyć egzystencję Polaków po ukończeniu 60. roku życia dzięki gromadzeniu oszczędności w trakcie pracy zawodowej.

1. Czy uczestnictwo w Pracowniczym Planie Kapitałowym jest obowiązkowe?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie, z uczestnictwa w PPK można zrezygnować. Należy złożyć pracodawcy lub zleceniodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do systemu. Warto podkreślić, że pracodawca nie może namawiać osób zatrudnionych do rezygnacji z PPK. Jeśli by do tego doszło, grozi mu wysoka kara finansowa.

Jednak pierwsze próby takiego działania prawdopodobnie miały już miejsce. Państwowa Inspekcja Pracy właśnie bada sprawę potencjalnych nieprawidłowości, jakie miały mieć miejsce w jednej z firm przy zakładaniu PPK. Skarga dotyczy nakłaniania pracowników, by składali wnioski o rezygnację z PPK. - Sprawdzimy, czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowości. Czy firmy tylko chcą sprawdzić jak Inspekcja poradzi sobie z nowym zagadnieniem - w rozmowie z PulsHR.pl wskazywał Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto 10 istotnych pytań o PPK. Sprawdź i rozwiej swoje wątpliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA