Ostra krytyka poskutkowała? Poczta Polska stawia na umowy o pracę w przetargach

Poczta Polska, krytykowana niedawno przez Konfederację Lewiatan oraz OPZZ, za praktyki stosowane w przetargach publicznych, wdrożyła właśnie Kodeks Dobrych Praktyk Kupieckich w zakresie stosowania tzw. klauzul społecznych. Co to oznacza?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ostra krytyka poskutkowała? Poczta Polska stawia na umowy o pracę w przetargach

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

17 lis 2015 15:06


W Kodeksie Dobrych Praktyk Kupieckich chodzi o promowanie dostawców zatrudniających swoich pracowników na etacie bądź wykluczonych zawodowo. Spółka chce w jak najszerszym zakresie wprowadzić te rozwiązania.

Czytaj też: Chcemy, żeby listonosz zastał adresata w domu i nie zostawił awizo

- Będąc największym pracodawcą w Polsce, firma chce być podmiotem odpowiedzialnym za stymulowanie dobrych praktyk w kształtowaniu godnych warunków pracy na polskim rynku. Stąd implementacja Kodeksu Dobrych Praktyk w postępowaniach przetargowych - poiformował nas Zbigniew Baranowski z Poczty Polskiej.

- Promowanie wykonawców uwzgledniających społeczne aspekty zatrudnienia może mieć również wpływ na jakość usług kupowanych przez Pocztę - podkreślił.

Umowy o pracę

Przypomnijmy, Marek Kowalski z Konfederacji Lewiatan jeszcze niedawno ostro skrytykował Pocztę Polską za to, że jej ostatnie przetargi w Katowicach i Wrocławiu na świadczenie usług w zakresie sprzątania, nie zawierają klauzul społecznych i mają na celu wyłonienie wykonawcy wyłącznie w oparciu o kryterium najniższej ceny.

- Nagannym jest, że spółka Skarbu Państwa zatrudniająca ok. 80 tysięcy osób, w tym jak twierdzi 98 proc. na umowę o pracę, nie wymaga od swoich potencjalnych partnerów podobnych standardów - ocenił wówczas.

Do Poczty Polskiej zaapelowali również 10. listopada przedstawiciele OPZZ.

- Nie godzimy się, aby niska cena stanowiła jedyne kryterium w przetargach i protestujemy przeciwko promowaniu przez polskie państwo niskopłatnego, nieetatowego zatrudnienia. Stoimy na stanowisku, że tylko konsekwentne stosowanie klauzul społecznych zawierających między innymi wymóg etatowego zatrudnienia, może w rzeczywisty sposób uzdrowić rynek zamówień publicznych - apelowali związkowcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.