Firmom zostały ostatnie tygodnie na podjęcie decyzji w sprawie przystąpienia do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze instytucji odpowiedzialnej za wdrożenie i prowadzenie PPK?
- Autor:KDS
- •4 mar 2021 13:20

- Trwa czwarty - ostatni - etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do programu przystępują jednostki sektora finansów publicznych oraz firmy zatrudniające do 20 pracowników.
- Do PPK zapisani zostaną wszyscy pracownicy pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne.
- Fundusz Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro podsumował swoje dotychczasowe działa związane z inwestowaniem wpłat uczestników PPK. Aktywa funduszu wynoszą blisko 500 mln zł.
Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, w którym na oszczędności pracownika na przyszłość składa się on sam wraz z pracodawcami oraz państwem. Pieniądze gromadzone na rachunkach PPK są prywatne i dziedziczone. Mają zabezpieczyć Polaków na emeryturze.
Program wprowadzany jest w czterech etapach, właśnie trwa ostatni z nich. Rozpoczął się on 1 stycznia 2021 r. Jako ostatnie do PPK wchodzą najmniejsze firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników oraz podmioty zatrudniające z sektora publicznego (urzędy, szkoły itp.). Do PPK zapisani zostaną wszyscy pracownicy pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie w dowolnym momencie mogą oni zrezygnować z uczestnictwa w programie. Do 26 marca mają czas na wybranie instytucji finansowej odpowiedzialnej za wdrożenie i prowadzenie PPK.
W ramach dotychczasowych trzech fal wdrażania PPK, Nationale-Nederlanden PTE zawarło umowy z ponad 4400 przedsiębiorstwami. Tym samym firma obsługuje aktywa dla niemal 300 tysięcy uczestników tego dobrowolnego, długoterminowego programu oszczędzania.
Czytaj więcej: Likwidacja zbiegu umów. Konieczność czy zabieg fiskalny?


KOMENTARZE (2)