PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ostatnie dni konsultacji ustawy o sporach zbiorowych. Co zawiera dokument?

  • KDS
  • 8 sie 2022 17:26

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowych regulacji o sporach zbiorowych pracy. Kluczowa zmiana polega na wprowadzeniu nowego pojęcia przedmiotu sporu zbiorowego. Konsultacje projektu potrwają do połowy sierpnia.

Ostatnie dni konsultacji ustawy o sporach zbiorowych. Co zawiera dokument?
W projekcie zapisano wprowadzenie wymogu wyłaniania wspólnej reprezentacji organizacji związkowych w celu wszczęcia i prowadzenie sporu zbiorowego (fot. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA
  • W połowie lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji ogłoszony został projekt ustawy o sporach zbiorowych.
  • Zakłada on m.in. określenie czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze.
  • Projekt zmienia również definicję przedmiotu sporu zbiorowego. To zdaniem prawników jest jedna z najważniejszych zmian.

Jak wyjaśnia Tomasz Mirosławski, młodszy prawnik w Kancelarii MGM, jednym z głównych założeń nowej ustawy jest odejście od enumeratywnego określenia przedmiotu sporu zbiorowego, na rzecz określenia pojęcia sporu poprzez wskazanie, że jest on sporem osób wykonujących pracę zarobkową z pracodawcą lub pracodawcami o zbiorowe prawa lub wolności związkowe, a także o zawodowe, ekonomiczne lub socjalne zbiorowe interesy lub prawa związane z wykonywaniem pracy.

W projekcie zaproponowano wprowadzenie do systemu rozwiązywania sporów zbiorowych instytucję sądowej kontroli legalności referendum strajkowego oraz tzw. mediację prewencyjną (fot. Shutterstock)
W projekcie zaproponowano wprowadzenie do systemu rozwiązywania sporów zbiorowych instytucję sądowej kontroli legalności referendum strajkowego oraz tzw. mediację prewencyjną (fot. Shutterstock)

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Obowiązująca od 30 lat ustawa mocno się zdezaktualizowała i praktyka prowadzenia sporów zbiorowych spowodowała potrzebę uregulowania kwestii dotyczącej wyłaniania wspólnej reprezentacji organizacji związkowych oraz określenia maksymalnego czasu trwania sporu zbiorowego – zaznacza Tomasz Mirosławski, młodszy prawnik w Kancelarii MGM.

Jak dodaje, rewolucyjną zmianą - w jego ocenie - jest odejście od enumeratywnego określenia przedmiotu sporu zbiorowego. W konsekwencji spór będzie mógł być zrealizowany w różnorodnych sprawach zbiorowych, w których pracownicy reprezentowani są przez związki zawodowe.

Organizacje reprezentatywne 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ostatnie dni konsultacji ustawy o sporach zbiorowych. Co zawiera dokument?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA