PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ostatni dzwonek na zapisanie pracowników do PPK

  • Autor: AT
  • 8 lis 2019 14:24

Do 12 listopada pierwsi pracodawcy muszą zapisać pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Tym terminem objęte są firmy zatrudniające co najmniej 250 osób. Od stycznia do programu dołączą mniejsze firmy (od 50 do 249 osób). Wielu pracowników wciąż nie zdecydowało, czy odkładać pieniądze w PPK. Co może przekonać pracowników do oszczędzania w PPK?

Ostatni dzwonek na zapisanie pracowników do PPK
Adobe Stock
REKLAMA
  • Dobiega końca proces wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w największych firmach.
  • Od 1 stycznia 2020 r. do rządowego programu zaczną dołączać mniejsze podmioty.
  • Pracownicy są zapisywani do programu automatycznie. Zostaną z niego wypisani, jeśli złożą u pracodawcy dokument o rezygnacji z PPK.

Do 25 października 2019 r. pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wybierali podmiot zarządzający Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, natomiast nie później niż do 12 listopada podmioty te mają zapisać pracowników do wybranego PPK.

Z kolei od 1 stycznia 2020 r. do programu zaczną dołączać firmy zatrudniające od 50 do 249 osób - one umowę o zarządzanie PPK podpiszą do 20 kwietnia, a umowę o prowadzenie PPK w imieniu pracowników do 11 maja. Włączanie do programu mniejszych przedsiębiorstw i instytucji z sektora finansów publicznych potrwa do 2021 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wielu pracowników wciąż nie zdecydowało, czy będzie odkładać pieniądze na koncie w PPK. Na ostatniej prostej przed upływem pierwszych terminów i w przededniu dołączenia do programu kolejnej grupy podmiotów warto przypomnieć, że dla firm udział w programie jest obowiązkowy. Natomiast ich pracownicy mają wybór - mogą zostać w PPK i gromadzić oszczędności na przyszłość lub z tego zrezygnować, z opcją ponownego zapisu w dowolnym momencie. Aby świadomie podjąć decyzję o uczestnictwie, należy przede wszystkim uświadomić sobie, jakie korzyści daje pozostanie w PPK - mówi Konrad Kluska, członek zarządu Compensy Życie odpowiedzialny w firmie za obszar PPK.

Pracownicy są zapisywani do programu automatycznie. Zostaną z niego wypisani, jeśli złożą u pracodawcy dokument o rezygnacji z PPK. Procedura powtarzać się będzie co 4 lata. Jeśli w tym czasie pracownik zmieni zdanie, po prostu zacznie odkładać pieniądze na swoim koncie. Jeśli nie, będzie mógł ponownie zrezygnować.

Za zniechęcenie do PPK grozi kara

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ostatni dzwonek na zapisanie pracowników do PPK

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • jagna 2019-11-17 10:27:54

    kto nie chce uczestniczyć to go rozumiem. Ludzie mają różne podejście do różnych spraw i jeśli ktoś robi coś za kogoś na siłę, to nie wypali na przyszłość. Dlatego w programie trzeba uczestniczyć świadomie, że tu nie chodzi o uzbieranie kilku złotych tylko o szansę na zwiększenie wysokości naszej emerytury

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA