×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oskładkowanie ZUS wszystkich umów jest konieczne? Związkowcy i pracodawcy zabierają głos

– Umowa to nie tylko koszty, ale także warunki pracy. Dlatego wraz ze standaryzacją oskładkowania powinna iść w parze standaryzacja warunków pracy – komentuje Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Oskładkowanie ZUS wszystkich umów jest konieczne? Związkowcy i pracodawcy zabierają głos
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Grzegorz Dzik, prezes grupy Impel, proponuje, by oskładkować wszystkie umowy. Wówczas nieuczciwa konkurencja, walcząca najniższą ceną, zostanie wyeliminowana z rynku.

• Związkowcy popierają pomysł, by oskładkować umowy o dzieło. Przestrzegają jednak przed zagrożeniami.

• Uważają też, że zmiana powinna być ewolucyjna, a nie rewolucyjna.

• Także pracodawcy ostrożnie podchodzą do pomysłu Grzegorza Dzika. Ich zdaniem problem można rozwiązać w inny sposób.

W rozmowie z PulsHR.pl Grzegorz Dzik, prezes grupy Impel, która zatrudnia w Polsce 14 tys. ludzi, podkreślił, że konieczne jest oskładkowanie wszystkich umów. W jego opinii żadna firma na rynku nie ma szans wygrać przetargu z kalkulacją pokrywającą w pełni składki na ZUS.

Jak oszacował, w przypadku umowy o pracę koszty dodatkowe związane z zatrudnieniem pracownika wynoszą 67 proc. wynagrodzenia netto. W przypadku umowy zlecenia jest to 39 proc. Różnica jest spora. Właśnie dlatego firmy z sektora usługowego działają na granicy prawa bądź poza nim. Przykładowo, podmioty z sektora ochrony – zwłaszcza te małe – zatrudniają na umowę o pracę, ale część wynagrodzenia jest wypłacana „pod stołem”. Wszystko po to, by ograniczyć koszty i móc wygrywać przetargi.

Czytaj też: Agencje pracy już znalazły sposób na ZUS od umów zleceń i minimalną płacę godzinową

Problem ten dotyczy głównie przetargów publicznych. - Nie widzę potrzeby, by w przetargach komercyjnych potrzebne było wprowadzenie obostrzeń. Są one w dużej mierze sprawiedliwe, a małe podmioty mają szansę zdobyć kontrakty – mówi Beniamin Krasicki, współwłaściciel City Work Service, wiceprezes Polskiej Izby Ochrony.

- Administracja publiczna niejako stworzyła ten problem na rynku pracy. Z jednej strony wprowadza się przepisy podwyższające płacę minimalną oraz wprowadzające obowiązkowe oskładkowanie. Z drugiej podmioty państwowe wybierają w przetargach firmy, których proponowana cena nie jest w stanie pokryć kosztów związanych z minimalną pensją. Właśnie dlatego firmy działające zgodnie z przepisami przegrywają przetargi z firmami, które oferują niższą cenę – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oskładkowanie ZUS wszystkich umów jest konieczne? Związkowcy i pracodawcy zabierają głos

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA