PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Oskładkowanie wszystkich umów o pracę wśród zobowiązań wpisanych do KPO

  • Autor: PAP/AT
  • 26 maj 2022 7:42

Polska zobowiązała się wobec Brukseli, że w pełni oskładkuje umowy cywilnoprawne. Nadal jednak chce negocjować termin.

Oskładkowanie wszystkich umów o pracę wśród zobowiązań wpisanych do KPO
Jednym z zobowiązań wpisanych do KPO jest szersze oskładkowanie pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych (fot. shutterstock)
REKLAMA

"Dziennik Gazeta Prawna” podał, że poznał treść wszystkich tzw. kamieni milowych z Krajowego Planu Odbudowy. To cele, od realizacji których zależy finansowanie poszczególnych projektów przez Unię Europejską.

Do końca przyszłego roku rząd chce wnioskować o prawie 16 mld euro. Redakcja ustaliła, że jednym z zobowiązań wpisanych do KPO jest szersze oskładkowanie pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych. Polska zobowiązała się, że takie rozwiązanie będzie obowiązywać do początku przyszłego roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: KPO stał się superważny dla rynku pracy

"Wejście w życie odpowiednich ustaw ograniczających segmentację rynku pracy i zwiększających ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych przez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne" - tak brzmi, jak podaje "DGP" treść tego miernika. Już jednak widać, jak zauważa gazeta, że jego realizacja nie będzie prosta. Na razie nie ma nawet projektu zmian w przepisach ani jego zapowiedzi.

"Dodatkowo, jak słyszymy nieoficjalnie z resortu pracy, rząd będzie chciał przeprowadzić nowelizację, ale z rocznym poślizgiem, tj. od 2024 r. I bez objęcia składkami umów o dzieło. W praktyce oznaczałoby to jedynie pełne ozusowanie zleceń" - podaje "DGP". I przypomina, że na liście kamieni milowych w perspektywie do końca 2023 r. znajdują się także m.in.: reforma sądownictwa, wdrożenie tarczy prawnej dla przedsiębiorców, zmiana regulaminu Sejmu, Senatu i Rady Ministrów, wytyczenie ram prawnych dla wykorzystania wodoru itp.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Oskładkowanie wszystkich umów o pracę wśród zobowiązań wpisanych do KPO

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • polskie bydło 2022-05-26 12:07:36

    "jA zOsTaJĘ!!!!1"

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA