Oskładkowanie umów-zleceń zmniejszy liczbę miejsc pracy?

Niemal połowa Polaków obawia się, że oskładkowanie umów o dzieło i umów zlecenia spowoduje zmniejszenie liczby miejsc pracy. Czy faktycznie tak się stanie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oskładkowanie umów-zleceń zmniejszy liczbę miejsc pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

1 paź 2014 19:43


Trudno na razie stwierdzić, jakie będą tego konsekwencje - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Według eksperta rynku pracy, należy rozważać różne możliwości: większą liczbę umów o dzieło, wzrost liczby osób samozatrudnionych, "wypychanie" pracowników do szarej strefy oraz - w ostateczności - nawet wzrost bezrobocia.

Czytaj też: Oskładkowanie umów zlecenia: zwalnianie pracowników, przenoszenie ich do szarej strefy

- Co można powiedzieć o pracodawcach, dla których wzrost kosztów pracy o 15 procent oznacza koniec biznesu? - pyta retorycznie Komuda - Z drugiej strony, kiedy pojawiła się koncepcja uelastycznienia rynku pracy, nikt nie zakładał, że będzie działo się to na taką skalę.

Czytaj też: Oskładkowanie umów-zleceń odbije się na firmach. Kto skorzysta, a kto straci?

Jedną z branż, która może najbardziej stracić na nowelizacji prawa, jest branża ochroniarska. - Stawki są tam bardzo niskie, więc oskładkowanie może spowodować, że taka forma zatrudnienia, stanie się nieopłacalna dla pracodawców - mówi Komuda.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.