Oskładkowanie umów zleceń i w radach nadzorczych wejdzie w życie

Oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych już od stycznia 2015 r. oraz obowiązek odprowadzania od 1 stycznia 2016 r. składek do ZUS od umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przepisy w tej sprawie podpisał prezydent.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oskładkowanie umów zleceń i w radach nadzorczych wejdzie w życie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 gru 2014 18:03


Chodzi o nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj też: PIP alarmuje: Powinni zatrudniać na etat, a dają ludziom umowy śmieciowe

- Główna zmiana przedmiotowej nowelizacji dotyczy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i polega na poszerzeniu kręgu osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Ustawa zakłada objęcie obowiązkiem ubezpieczenia osób będących członkami rad nadzorczych - podała w środę prezydencka kancelaria.

Dodano, że podstawę wymiaru składki tych osób stanowić będzie przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, a płatnikiem składek jest podmiot, w którym działa rada nadzorcza.

Czytaj też: Lewiatan: ZUS nie odróżnia umowy o dzieło i umowy zlecenia

- Obowiązek ubezpieczenia będzie dotyczyć wszystkich członków rad nadzorczych, którzy pobierają wynagrodzenie z tego tytułu, bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu i fakt pobierania emerytury lub renty przez cały okres sprawowania funkcji - podkreślono w komunikacie.

Oskładkowanie dochodów członków rad miałoby nastąpić od 1 stycznia 2015 r.

Podpisane regulacje przewidują ponadto, że od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych uniemożliwiają też zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać ozusowania. Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów - jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.

Czytaj też: PIP skontroluje tysiące firm. Chodzi m.in. o umowy zlecenia

Według autorów nowych regulacji skutkiem finansowym ustawy mają być dodatkowe wpływy do ZUS w wysokości 650 mln zł, z czego 350 mln zł to dochód z pieniędzy członków rad nadzorczych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Umęczony przedsiębiorca, ale nadal optymista! 2015-06-26 18:49:30

Niech te wszystkie wścibskie urzędasy z ZUS-ów, PiP-ów i dziesiątek innych urzędów gnębiących polskich przedsiębiorców WRESZCIE UGRYZĄ SIĘ W 4 LITERY! Jest 650 tysięcy urzędników w PL i to oni są rakiem toczącym ten kraj. Dziękuję.