Orłowski ocenia plan Morawieckiego: "Środki unijne nie rozwiążą problemu"

- Plan Morawieckiego jest dobry w sferze diagnozy. Brakuje jednak wyjaśnienia, jak to wszystko zrobić - komentuje prof. Witold Orłowski, ekonomista i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Orłowski ocenia plan Morawieckiego: "Środki unijne nie rozwiążą problemu"

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

10 mar 2016 11:46


16 lutego rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” przygotowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wskazano w nim nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

- Plan Morawieckiego ma jeden poważny plus – ten, że powstał i postawił diagnozę, która nie przez wszystkich jest podzielana, ale jednak w znacznej mierze większość z nas się z nią zgadza. Rzeczywiście jest tak, że gdzieś utknęliśmy w środku. Przestaliśmy jako naród stawiać sobie ambitne cele, jesteśmy zadowoleni, że żyje się lepiej niż 20 lat temu - mówi w rozmowie z newsrm.tv ekonomista prof. Witold Orłowski.

Wyjaśnia, że według planu Morawieckiego trzeba się postarać, by to nasze firmy były równie ekspansywne, znane na świecie jak niemieckie, żeby gospodarka była tak nowoczesna i innowacyjna jak gospodarki choćby krajów Europy Zachodniej.

- Plan Morawieckiego jest trafny w sferze diagnozy - stwierdzenia, że musimy sobie postawić ambitniejszy cel. Natomiast w sferze narzędzi jest on bardzo skromny. W gruncie rzeczy mówi o tym, że wydamy trochę środków unijnych, a to nie tędy droga. Jest to tylko pomocnicze działanie. Nikt za nas nie przeprowadzi wielkiej reformy systemu edukacyjnego. Nikt nie odpowie na pytanie jak zmieniać postawy Polaków. Na pewno środki unijne nie rozwiążą problemu małej dostępności kapitału w Polsce - dodaje prof. Orłowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.