PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

OPZZ walczy o podwyższenie zasiłku pogrzebowego

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 18 paź 2019 17:35

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało petycję do Bożeny Borysz-Szopy, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie urealnienia wysokości zasiłku pogrzebowego. Powinien wynosić 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

OPZZ walczy o podwyższenie zasiłku pogrzebowego
Adobe Stock
REKLAMA

Jak czytamy w petycji skierowanej do strony rządowej, związek apeluje o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r.

Związkowcy przypominają, że obniżenie wysokości zasiłku pogrzebowego wprowadziła Ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1578). Zgodnie z tymi przepisami, obowiązująca do 28 lutego 2011 r. kwota zasiłku pogrzebowego, w wysokości 200 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, została zastąpiona kwotą 4 tysięcy złotych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Przez ostatnie osiem lat zasiłek pogrzebowy ani razu nie był waloryzowany, mimo że wzrosły ceny pochówku. Z obrzędem pogrzebu wiążą się poważne wydatki, a coraz częściej członkowie rodziny osoby zmarłej nie posiadają zdolności do poniesienia kosztów z tym związanych. Wysokość zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tys. zł nie pokrywa nawet połowy kosztów polskiego pogrzebu i związanych z nim wydatków - argumentują w uzasadnieniu do petycji.

W ich opinii zmniejszenie wysokości tego świadczenia stanowi duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych rodzin takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich.

Wskazują też, że w dużych aglomeracjach zazwyczaj pogrzeb kosztuje od 5 do 8 tys. zł ale czasem koszty rosną do 9-10 tysięcy zł. - Często dochodzi do sytuacji, że aby pochować bliską osobę, rodzina musi zaciągać kredyt w banku. Po obniżeniu zasiłku pogrzebowego, zdarza się, że rodzina zmuszona jest oszczędzać na wielu wydatkach związanych w zachowaniem godności zmarłego - wskazują na problem.

By poprawić tę sytuację, OPZZ wnosi o ponowny powrót do procentowego ustalania zasiłku pogrzebowego. Ich zdaniem zasiłek pogrzebowy powinien wynosić 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ walczy o podwyższenie zasiłku pogrzebowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA