OPZZ popiera stanowisko KE ws. pracowników delegowanych

• W środę (20 lipca) KE odrzuciła "żółtą kartkę" pokazaną jej przez parlamenty 11 krajów UE ws. propozycji zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych.
• OPZZ popiera stanowisko KE.
• Nie możemy zgodzić się na nierówne i niesprawiedliwe traktowanie pracowników delegowanych z Polski - twierdzą związkowcy z OPZZ.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ popiera stanowisko KE ws. pracowników delegowanych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 lip 2016 12:45


20 lipca br. Komisja Europejska odrzuciła „żółtą kartkę", czyli sprzeciw 11 krajów UE wobec rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych. Dziś firmy delegujące swoich pracowników do pracy za granicą muszą im zapewnić jedynie płacę minimalną kraju goszczącego. Tymczasem projekt KE zakłada, że pracownik wysłany przez pracodawcę do innego kraju UE na pewien czas powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej. Miałby otrzymywać np. premie czy dodatki przysługujące pracownikom lokalnym.

Według koncepcji KE, gdy okres delegowania pracownika przekroczy 2 lata, powinien on być w pełni objęty przez prawo pracy kraju goszczącego, co oznacza np. konieczność odprowadzania lokalnych (czyli na zachodzie wyższych) składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Polskie władze uważają, że zmiany w unijnych przepisach będą niekorzystne dla naszych, konkurujących przede wszystkim ceną firm świadczących usługi w innych krajach członkowskich. Z Polski pochodzi najwięcej pracowników delegowanych w UE; w 2014 r. było to prawie 430 tysięcy na 1,9 mln (22,3 proc.).

OPZZ popiera KE

OPZZ to jedyna organizacja w Polsce, która od początku jasno wyrażała swoje poparcie dla propozycji KE. Miało to swój wyraz w licznych pismach kierowanych do przewodniczącego komisji Jean-Claude'a Junkera oraz komisarzy Marianne Thyssen i Elżbiety Bieńkowskiej.

Przewodniczący związku Jan Guz podkreślał również potrzebę równego traktowania polskich pracowników w UE podczas wielu spotkań dwustronnych i wielostronnych w Brukseli.

- Nie możemy zgodzić się na nierówne i niesprawiedliwe traktowanie pracowników delegowanych z Polski. Nierówne traktowanie, które przyczynia się nie tylko do szkodzącego gospodarce dumpingowi socjalnemu, ale także napędza rosnący populizm i ksenofobię w stosunku do naszych obywateli, którzy – tak jak to pokazała debata przed referendum w Wielkiej Brytanii – oskarżani są o zaniżanie wynagrodzenia i tym samym zabieranie pracy lokalnym pracownikom - ocenia OPZZ.

OPZZ domaga się równego traktowania wszystkich pracowników w Europie, jak również przeciwstawia się tworzeniu Europy dwóch prędkości opartej na dyskryminacji i wyzysku Polaków i Polek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

oszukiwany 67 2016-07-22 22:07:47

Ja daję czerwoną kartkę i chcę być sprawiedliwie traktowany w Polsce- za pracę za- 43 lata opłacanych składek. OPZZ--- TO DLA WAS TA KARTKA CZERWONA.