OPZZ oburzone propozycjami w sprawie umów o pracę na czas określony

- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest oburzone zaproponowanymi przez pracodawców zmianami w zasadach zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony. W ocenie OPZZ pracodawcy niszczą rynek pracy i chcą obniżać standardy zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OPZZ oburzone propozycjami w sprawie umów o pracę na czas określony

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 kwi 2014 19:56


"Pracodawcy, zamiast zajmować się tworzeniem nowych miejsc pracy, niszczą rynek pracy i chcą obniżać standardy zatrudnienia" - oświadczyło biuro prasowe OPZZ w przesłanym stanowisku.

Pracodawcy zaproponowali m.in., aby maksymalny czas trwania umów terminowych nie przekraczał czterech lat, a czas umowy na okres próbny został wydłużony z 3 do 6 miesięcy. Pracodawcy chcą też, aby pracownik zatrudniony krócej niż rok miał prawo do 2-tygodniowego wypowiedzenia, miesięcznego - przy pracy powyżej roku i dwumiesięcznego - gdy pracował powyżej trzech lat. Chcą też skrócenia albo zniesienia obecnego czteroletniego okresu ochrony przedemerytalnej pracowników.

OPZZ przypomina, że w ostatnich kilku miesiącach związki zawodowe i pracodawcy byli blisko kompromisowego rozwiązania w sprawie maksymalnego czasu umów na czas określony, ale nigdy nie było mowy o czteroletnim okresie.

"Spór dotyczył tego, czy umowa na czas określony z jedną firmą mogłaby być podpisywana na 18, 24 czy 30 miesięcy. Nie było mowy o 48 miesiącach" - zaznacza centrala związkowa. "W tej sytuacji obecne deklaracje pracodawców traktujemy jako kpinę z idei dialogu społecznego i otwarty wyraz wrogości wobec organizacji związkowych" - ocenili związkowcy z OPZZ.

Czytaj też: Umowy na czas określony maksymalnie do 48 miesięcy?

W Polsce jest najwięcej w Unii Europejskiej umów na czas określony - przypominają. "Zamiast walczyć z tą patologią, pracodawcy chcą upodabniać umowy na czas nieokreślony do umów okresowych. OPZZ negatywnie ocenia równanie w dół standardów pracy" - zaznaczyła centrala.

OPZZ "radykalnie sprzeciwia się" propozycjom pracodawców i oczekuje od rządu pilnego przyjęcia regulacji ograniczających umowy na czas określony oraz zwiększające stabilność zatrudnienia.

11 kwietnia Forum Związków Zawodowych poinformowało, że jest przeciwne propozycjom pracodawców. W ocenie Forum okres trwania umów terminowych powinien wynosić maksymalnie 18 miesięcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.