PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

OPZZ alarmuje: kto ma algorytm, ten rządzi światem

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 13 lis 2019 17:39

Sztuczna Inteligencja (SI) wkracza w coraz więcej obszarów naszego życia, również w gospodarkę. Coraz częściej algorytmy decydują o istotnych elementach stosunku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że technologie oparte na danych nie są neutralne. Liwiusz Laska z wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ ostrzega: "kto ma algorytmy, ten rządzi światem."

OPZZ alarmuje: kto ma algorytm, ten rządzi światem
Adobe Stock
REKLAMA
  • Liwiusz Laska jest zdania, że stosowanie w procesach i decyzjach sztucznej inteligencji rodzi realne problemy dla pracujących. Są oni poddawani efektom decyzji podjętych przy użyciu SI.
  • Dlatego powinien być zapewniony udział zainteresowanych stron w projektowanie i rozwijanie systemu SI.
  • Jego zdaniem Państwowa Inspekcja Pracy musi posiadać instrumenty kontroli nad zautomatyzowanymi procesami decyzyjnymi w stosunkach pracowniczych.

Ostatnie badania, o których pisaliśmy na PulsHR.pl, nie zostawiają złudzeń, ludzie bardziej ufają robotom niż ludziom. 82 proc. ludzi ankietowanych przez Oracle i firmę badawczą Future Workplace uważa, że roboty wykonują pewne zadania lepiej niż ich przełożeni. 64 proc. z ankietowanych miałoby większe zaufanie do maszyny niż do swojego przełożonego, a połowa zamiast swojego menedżera poprosiłaby o radę robota

Liwiusz Laska zwraca uwagę, że angażowanie sztucznej inteligencji w procesy decyzyjne niesie bardzo realne, etyczne problemy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Pracownikom trudno jest dotrzymać kroku zmianom technologicznym w środowisku pracy. Przejrzystość algorytmów staje się coraz poważniejszym problemem. Na świecie funkcjonuje ponad 80 kodeksów etycznych funkcjonujących jako wytyczne dla tworzenia sztucznej inteligencji" pisze związkowiec. Co prawda cieszy go, że powstają coraz liczniejsze inicjatywy mające propagować tworzenie „uczciwych” algorytmów, to pole do nadużyć jest duże.

Czytaj też: Jest przestrzeń w rekrutację, którą sztuczna inteligencja usprawni

Komisja Europejska przygotowała „Projekt wytycznych w zakresie etyki dotyczących wiarygodnej sztucznej inteligencji”. Zrobiła to jeszcze w 2018 r. Jej zalecenie jest proste. Należy zwracać szczególną uwagę przy programowaniu algorytmów na sytuacje dotyczące słabszych grup, takich jak dzieci, osoby z niepełnosprawnościami lub mniejszości, lub na sytuacje, w których istnieje asymetria władzy lub dostępu do informacji, np. między pracodawcami i pracownikami lub przedsiębiorstwami i konsumentami.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ alarmuje: kto ma algorytm, ten rządzi światem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA