Opozycja krytykuje projekt PO dotyczący zmian w Kodeksie pracy

Opozycja skrytykowała projekt PO rozszerzający katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi świadczone przez centra działające w Polsce na rzecz partnerów zagranicznych z krajów, które mają inne kalendarze świąt i dni wolnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opozycja krytykuje projekt PO dotyczący zmian w Kodeksie pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sie 2013 21:14


W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy.

Autorzy projektu wskazują, że obecne regulacje nie dopuszczają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych przez centra działające w Polsce.

Dlatego proponują dodanie do katalogu prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, zapisu zezwalającego na pracę "przy wykonywaniu prac z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze względu na odmienne, w stosunku do pracodawcy, dni wolne od pracy u wyżej wymienionych podmiotów".

Autorzy projektu argumentują, że pomoże to nie tylko zachować obecne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych (ich liczbę szacują na ok. 200 tys.), ale również stworzyć nowe oraz poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze.

"Świat jest jednym wielkim rynkiem. To projekt niezwykle ważny dla polskiej gospodarki, a także dla ludzi poszukujących pracy. W sumie chodzi o 200 tys. miejsc pracy. W tym roku straciliśmy kilka tysięcy miejsc pracy, które zostały przeniesione do innych krajów europejskich, takich jak Słowacja, Rumunia czy Węgry" - powiedział przedstawiciel wnioskodawców Adam Szejnfeld (PO), przedstawiając szczegóły projektu.

Izabela Mrzygłocka (PO) oceniła, że zaproponowane rozwiązania pozytywnie wpłyną na poprawę konkurencyjności polskiego rynku pracy. "Obecna sytuacja na rynku pracy jest najmniej korzystna dla ludzi młodych. Brak elastycznych rozwiązań może powodować gorsze traktowanie. Kodeks pracy może chronić pracownika, ale nie może pozbawiać go zarobków" - powiedziała Mrzygłocka.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosił Stanisław Szwed (PiS). Ocenił, że obowiązujące przepisy, w tym katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, jest bardzo szeroki. "Jeszcze większe rozszerzenie tego katalogu budzi jednak nasze obawy. Wyrywkowe zmiany są przez nas nie do zaakceptowania" - powiedział Szwed.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.