Opiekunowie niepełnosprawnych otrzymają wyższe świadczenia?

• Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych otrzymują niższe świadczenia niż opiekunowie dzieci.
• W MRPiPS powstał zespół, który ma wypracować zmiany w tym zakresie.
• Wiceminister pracy Bartosz Marczuk zadeklarował chęć spotkania ze środowiskami opiekunów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opiekunowie niepełnosprawnych otrzymają wyższe świadczenia?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 sty 2016 9:17


Obecnie osoby opiekujące się dorosłą osobą niepełnosprawną w tym samym wieku są w systemie świadczeń różnie traktowane w zależności od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała przed, czy po osiągnięciu przez niego dorosłości. W październiku 2014 r. zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny, orzekając, że uzależnienie świadczenia dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

O realizację wyroku TK, który dotyczył znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych (obowiązującej od początku 2013 r., pozbawiającej część opiekunów prawa do świadczeń pielęgnacyjnych), pytał w czwartek, 14 stycznia w Sejmie klub Nowoczesna.

Jak mówiła przedstawicielka wnioskodawców Kornelia Wróblewska, ustawa podzieliła opiekunów na tych, którzy zajmują się niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi, spowodowała obniżenie świadczenia dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi, którzy ukończyli 18 lat.

- Zdaniem rodziców nadal są to dzieci, bez względu na to czy mają lat 15, czy 30, a nawet 50. Większość z nich wymaga stałej opieki i wsparcia. W związku z tym koszty utrzymania wcale się nie zmieniają - mówiła Wróblewska.

Przekonywała, że po skończeniu przez dziecko 18. roku życia wcale nie mają więcej czasu, a koszty utrzymania dorosłej osoby niepełnosprawnej bardzo często są dużo wyższe niż koszty utrzymania dziecka niepełnosprawnego.

Pytała, czy minister rodziny zamierza wykonać wyrok TK i na jakim etapie są prace legislacyjne w tym zakresie. Zaznaczyła, że w poprzedniej kadencji Sejmu posłowie PiS byli w kontakcie w opiekunami osób niepełnosprawnych i apelowali o poprawę ich sytuacji.

- Mam nadzieję, że okażemy trochę więcej empatii i zrozumienia dla osób, które są w trudnej sytuacji, ponieważ każdy z nas nie zna dnia ani godziny i może się znaleźć w swoim życiu w takim momencie, kiedy będzie potrzebował dokładnie takiego wsparcia - dodała Wróblewska. Apelowała o pracę nad systemem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów ponad podziałami i z empatią.

Kryterium dochodowe może być stosowane

Wiceminister Marczuk przypomniał, że według TK kryterium dochodowe przy ustalaniu wsparcia dla opiekunów jest zasadne i może być przez rząd stosowane, bo umożliwia skierowanie odpowiedniej pomocy do osób w trudnej sytuacji materialnej. Dodał, że Trybunał uznał również, że preferencyjne traktowanie dzieci jest dopuszczalne, a ochrona praw nabytych - konieczna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.