×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Opiekun seniora to zawód przyszłości? Owszem

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 13 mar 2021 12:00

W Polsce w zatrważającym tempie rośnie liczba osób starszych. Oznacza to, że potrzeba zapewnienia im wyspecjalizowanej opieki stała się faktem. Czy opieka nad seniorem stanie się pełnoprawnym zawodem?

Opiekun seniora to zawód przyszłości? Owszem
Aktualnie, w Polsce mamy do czynienia z opieką nad osobami starszymi w obrębie najbliższej rodziny. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W szybkim tempie w Polsce przybywa seniorów, rośnie też średnia długość życia.
  • To przekłada się na konieczność zapewnienia osobom starszym opieki.
  • Obecnie zajmują się tym głownie kobiety. Dla wielu z nich jest to dodatkowe zajęcie, wykonywane przed i po pracy zawodowej.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pod koniec 2019 roku aż 9,7 mln Polaków było w wieku powyżej 60 lat, a w ciągu ostatnich 5 lat ich liczba wzrosła o ponad 900 tys. Z kolei aktualna prognoza demograficzna Głównego Urzędu Statystycznego podaje, że w 2050 r. w Polsce będzie żyło 33 mln 951 tys. W porównaniu do stanu w roku bazowym 2013 oznacza to zmniejszenie liczby ludności o 4,55 miliona tj. o 12 proc.. Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego, będziemy obserwować dalsze niekorzystne z zmiany w strukturze ludności według wieku oraz zmniejszanie się liczebności kobiet w wieku rozrodczym. Osoby w wieku 65 lat i więcej życia będą stanowiły prawie 1/3 populacji, a ich liczba wzrośnie o 5,4 miliona w porównaniu do 2013 r.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, coraz więcej z tych osób będzie potrzebowało pomocy ze strony innych ludzi. W Polsce zazwyczaj taka odpowiedzialność spada na osoby z najbliższego otoczenia seniora. A dokładniej na kobiety.

Kobieta do pomocy

Według raportu CBOS "Kobiety i mężczyźni w domu", w większości gospodarstw w naszym kraju sprawami związanymi z prowadzeniem domu zajmują się Polki. To przekłada się również na sprawowanie opieki nad osobami starszymi. Zwyczajowo zajmują się tym kobiety, głównie te w wieku 50-69 lat. Z kolei według raportu FOB, aż 27 proc. badanych jest zdania, że osoby opiekujące się dziećmi spotykają się z większym zrozumieniem niż opiekunowie niesamodzielnych osób dorosłych. 

– Aktualnie, w Polsce mamy do czynienia z opieką nad osobami starszymi w obrębie najbliższej rodziny, co wynika z funkcjonującego w naszym kraju tradycyjnego modelu rodziny i silnych więzi pomiędzy jej członkami. Jednak ze względu na rosnącą długość życia i coraz większą liczbę seniorów w społeczeństwie, taka forma opieki jest coraz trudniejsza do utrzymania – komentuje Beata Czech, dyrektor wykonawcza Promedica24.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opiekun seniora to zawód przyszłości? Owszem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA