PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ojcowski, macierzyński i rodzicielski. Urlopy dla młodego taty

  • jk
  • 20 cze 2022 12:44

W przypadku narodzin dziecka ojciec może skorzystać z płatnej opieki nad maluszkiem w postaci urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. W zdecydowanej większości tatusiowie korzystają właśnie z tego ostatniego.

Ojcowski, macierzyński i rodzicielski. Urlopy dla młodego taty
Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Rodzice nowo narodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski.
  • Dodatkowo tatusiowie mają jeszcze prawo do urlopu ojcowskiego. Trwa on dwa tygodnie i jest przeznaczony tylko dla ojców.
  • Z danych ZUS wynika, że w okresie od stycznia do kwietnia tego roku zasiłek macierzyński pobierało ponad 354 tys. rodziców, z czego ponad 60 tys. to ojcowie.

Rodzice nowo narodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie. Okres ten może się wydłużyć, jeśli urodzą się bliźnięta lub więcej dzieci.

- Za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego ubezpieczonemu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. W okresie od stycznia do kwietnia tego roku świadczenie to pobierało ponad 354 tys. rodziców, z czego ponad 60 tys. to tatusiowie. W województwie śląskim z zasiłku macierzyńskim w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 r. korzystało ponad 40 tys. osób, z czego 7 917 to mężczyźni – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Urlop macierzyński

Łączna długość urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka.

- Statystyki ZUS pokazują, że w zdecydowanej większości to kobiety z niego korzystają i zostają z dzieckiem w domu na urlopie macierzyńskim, a potem rodzicielskim. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem – wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Natomiast jeśli po tych 14 tygodniach mama będzie chciała wrócić do pracy, to maluchem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości urlopu macierzyńskiego w całym kraju od stycznia do końca kwietnia skorzystało ponad 3 tys. mężczyzn, a w województwie śląskim 419.

Urlop rodzicielski

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ojcowski, macierzyński i rodzicielski. Urlopy dla młodego taty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA