PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ojcowie będą musieli wziąć 4 miesiące urlopu rodzicielskiego?

  • Autor: PAP/JS
  • 20 cze 2017 15:25

Senackie komisje rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz spraw zagranicznych i UE negatywnie zaopiniowały  unijny projekt dyrektywy ws. zmian z korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jak uznano, nie ma potrzeby, by ingerować w politykę rodzinną w Polsce.

Ojcowie będą musieli wziąć 4 miesiące urlopu rodzicielskiego?
Projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wyjaśniał podczas obraz komisji, że według obecnych przepisów rodzice sami decydują, jak wykorzystać urlop rodzicielski i mogą się nim dzielić.

• Według danych MRPiPS od stycznia o kwietnia 2017 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało tylko 2 tys. ojców; z kolei z urlopów ojcowskich skorzystało ponad 50 tys. mężczyzn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Jeśli tego nie zrobią, urlop przepadnie, nie będzie też mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Na wspólnym posiedzeniu komisji senatorowie poparli projekt opinii ws. unijnych propozycji. W senackim projekcie czytamy m.in., że proponowane rozwiązania nadmiernie ingerują w systemy prawne państw członkowskich "poprzez narzucenia im wielu szczegółowych uregulowań, bez wzięcia pod uwag istnienia krajowych rozwiązań systemowych".

"Według Senatu dyrektywa, narzucając wykorzystanie przynajmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców, ingeruje w życie rodzinne i odbiera rodzicom prawo decydowania o sposobie sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem i planowania życia zawodowego" - napisano w projekcie opinii.

Zwrócono uwagę, że KE nie przedstawiła żadnych konkretnych danych ani wiarygodnych analiz świadczonych o konieczności ujednolicenia przepisów krajów UE. "KE nie podała też informacji o przewidywanych kosztach wprowadzenia proponowanych rozwiązań" - podkreślono w projekcie opinii.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wyjaśniał podczas obraz komisji, że według obecnych przepisów rodzice sami decydują, jak wykorzystać urlop rodzicielski i mogą się nim dzielić. "Dzisiaj jest tak, że to rodzice decydują, kto może z tego urlopu skorzystać. Chcemy, aby rodzice sami podejmowali decyzje w tej sprawie. Choć podzielam głosy, że powinno być większe zaangażowanie ojców w wychowanie dzieci" - mówił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ojcowie będą musieli wziąć 4 miesiące urlopu rodzicielskiego?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA