Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• To okazja do świętowania i wyróżnienia najbardziej zasłużonych przedstawicieli zawodu.
• Mimo obaw, że zmiany w Prawie farmaceutycznym ograniczą dostęp młodych do zawodu, okazuje się, że w naszym kraju wciąż brakuje aptekarzy.
• Tym bardziej, że ustawowe obowiązki m. in. związane z nocnymi dyżurami aptek wiążą się z wyzwaniami (także kadrowymi) dla prowadzących apteki.
Obchody Dnia Aptekarza mają długą tradycję. Wprawdzie w tym roku Naczelna Izba Aptekarska organizuje uroczystości dopiero 11 października w Warszawie, jednak święto przypada 26 września w imieniny patronów farmaceutów - Kosmy i Damiana.
Z kolei 11 października w Teatrze Capitol po konferencji naukowej "Opieka farmaceutyczna w UE" zasłużeni działacze samorządu aptekarskiego wyróżnieni zostaną państwowymi odznaczeniami nadanymi przez Prezydenta RP Andrzej Dudę za działalność na rzecz rozwoju samorządu zawodu farmaceuty, odznaką honorowa Ministra Zdrowia "Za zasługi dla ochrony zdrowia", odznaczeniami przyznawanym przez Naczelną Radę Aptekarską za zasługi dla samorządu aptekarskiego (medalem im. prof. Bronisława Koskowskiego, tytułem "Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego" oraz "Mecenasa Samorządu Aptekarskiego").
Apteka dla aptekarzy
Pierwsza kwartał tego roku minął pod znakiem zmian w najważniejszej ustawie dla farmaceutów. W kwietniu Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne. Zmiana wprowadza ideę apteki dla aptekarza, ograniczenia geograficzno-demograficzne oraz zakaz dla podmiotu właścicielskiego posiadania więcej niż czterech aptek.
Oznacza to, że nowe apteki będą mogły być otwierane tylko przez farmaceutów i aptekę będzie mogła prowadzić jedynie spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci mający prawo wykonywania zawodu. Ustawa wprowadza takie kryteria, stanowiąc, iż zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej będzie wydawane w przypadku, gdy na dzień złożenia wniosku liczba mieszkańców danej gminy w przeliczeniu na jedną aptekę ogólnodostępną wynosi co najmniej 3000 osób, a odległość od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej apteki ogólnodostępnej wynosi w linii prostej co najmniej 500 metrów. Jednocześnie ustawodawca przewidział wyjątki od ww. zasad.
Pracy nie zabraknie?
Ustawa zwana "Apteką dla aptekarza" budziła rozbieżne opinie; dzieliła zarówno samych farmaceutów, przedsiębiorców, jak i polityków. Przeciwnicy projektu twierdzili, że spowoduje on zmniejszenie liczby miejsc pracy dla młodych farmaceutów.
Naczelna Rada Aptekarska (NRA) zwracała jednak uwagę podczas prac sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, że na rynku wciąż brakuje farmaceutów.
- Z danych GUS i rejestrów farmaceutów wynika, że liczba farmaceutów przypadających na jedną aptekę wynosi obecnie 1,8. To oznacza poważny brak, bo powinno być ich przynajmniej dwóch. Jednocześnie około 130 farmaceutów (dla przykładu - to jeden rocznik absolwentów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) wyjechało za granicę z racji tego, że nie widzi możliwości rozwoju w swoim zawodzie - podkreślała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Z danych NRA wynika, że 4,5 tys. farmaceutów jest w wieku do 30 lat, a po 60. roku życia, a więc w wieku emerytalnym, jest 7,5 tys. farmaceutów i to właśnie w tym gronie jest najwięcej aptek do sprzedaży.
Liczba osób posiadających prawo wykonywania zawodu farmaceuty kształtowała się w ostatnich latach następująco:
2000 - 21 175
2004 - 23 168
2008 - 27 055
2012 - 29 978
2015 - 33 218.
Nierozwiązany spór z samorządami
Jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie aptek, 2017 to kolejny rok konfliktów z samorządowcami o ustalanie nocnych i świątecznych dyżurów. Rozkład godzin pracy aptek zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. w drodze uchwały określa rada powiatu po zasięgnięciu opinii wójtów i burmistrzów. Taki jest obowiązek samorządów, ale problemy z nim mają obie strony.
- Według informacji przekazanych przez grupę właścicieli aptek w praktyce rady powiatu na terenie całego kraju nakładają na apteki obowiązek pełnienia nocnych dyżurów bez uwzględnienia opinii ich właścicieli. Środowisko to zwraca także uwagę, że nocne dyżury powodują wymierne straty, w nawet mogą prowadzić do konieczności zamknięcia apteki – interpelował w grudniu poseł Bartłomiej Wróblewski.
Problemem jest też ustalanie grafiku pracy i problemy z brakiem rąk do pracy na nocne zmiany.
Jednak ministerstwo zdrowia stoi na stanowisku, że nałożenie obowiązku przestrzegania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych jest podyktowane ważnym interesem społecznym.
- Nawet samorządowcy widzą, że ich propozycje dotyczące ustalania dyżurów aptek są mocno oderwane od rzeczywistości. Przykre jest, że choć początkowo zgadzają się, iż dyżury nie mają sensu, w istocie ich stanowisko prowadzi do eskalacji nieuchronnych konfliktów z aptekarzami - komentuje mgr farm. Mariusz Politowicz.
Póki co rozwiązania dla tego sporu nie widać.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)