×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ofiarami handlu ludźmi pada rocznie około 2 mln osób. 1/3 to dzieci

  • Autor: PAP/km
  • 18 paź 2022 18:03

W tym roku Straż Graniczna zidentyfikowała już 85 domniemanych ofiar handlu ludźmi wykorzystanych do pracy przymusowej - poinformowała formacja we wtorek. Rocznie na całym świecie ofiarami handlu ludźmi pada około 2 mln osób na całym świecie, z czego jedna trzecia to dzieci.

Ofiarami handlu ludźmi pada rocznie około 2 mln osób. 1/3 to dzieci
W tym roku funkcjonariusze SG zidentyfikowali już 85 domniemanych ofiar handlu ludźmi wykorzystanych do pracy przymusowej (fot. Shutterstock)
REKLAMA

We wtorek przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. "18 października przypominamy o tym, że niestety, ale zjawisko handlu ludźmi wciąż istnieje. W tym roku funkcjonariusze SG zidentyfikowali już 85 domniemanych ofiar handlu ludźmi wykorzystanych do pracy przymusowej" - podkreśliła Straż Graniczna.

Jak wskazała, handel ludźmi nazywany jest współczesnym niewolnictwem, a według danych ONZ to trzecim pod względem dochodów nielegalny biznes (po handlu bronią i narkotykami). "Ofiarami handlu ludźmi pada rocznie około 2 mln osób na całym świecie, z czego jedna trzecia to dzieci. Jest najokrutniejszym rodzajem przestępstw przeciwko wolności i godności człowieka" - podkreśliła SG.

Formacja wyjaśniła, że do najbardziej znanych współcześnie form wykorzystania ofiar zalicza się wykorzystanie w pracy lub usługach o charakterze przymusowym (praca przymusowa), prostytucji (tzw. seksbiznes), żebractwie, a także wykorzystanie do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych, handlu organami czy zmuszanie do zawierania fikcyjnych małżeństw.

Zobacz: Praca przymusowa coraz większym problemem. Także w Polsce

"Nasza formacja każdego roku ujawnia kolejne ofiary handlu ludźmi, w roku bieżącym, tj. 2022 prowadzonych jest kilka dużych wielowątkowych i transgranicznych śledztw, w ramach których ujawniane są nowe osoby wykorzystane w procederze handlu ludźmi. Do chwili obecnej (październik 2022 r.) zidentyfikowano już 85 domniemanych ofiar handlu ludźmi wykorzystanych do pracy przymusowej" - poinformowała SG.

Jak przekazała, we wcześniejszych latach ofiary pochodziły głównie z krajów Europy Wschodniej, ale obecnie to przede wszystkim cudzoziemcy z krajów Ameryki Południowej.

"Najintensywniej rozwijającą się obecnie formą wykorzystania osób w ramach przestępstwa handlu ludźmi jest praca przymusowa, związana bardzo często z wakacyjnymi zagranicznymi wyjazdami w celu poszukiwania lub podjęcia pracy. Warto podkreślić, że przy bardzo dynamicznym rozwoju nowych technologii miejscem werbowania osób do wyjazdu za granicę coraz częściej staje się internet" - wyjaśniła Straż Graniczna.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ofiarami handlu ludźmi pada rocznie około 2 mln osób. 1/3 to dzieci
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA