×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Odszkodowania za mobbing od września inaczej. Ważna zmiana

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 23 sie 2019 16:30

7 września wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Dotyczy odszkodowania od pracodawcy dla pracownika, który doznał mobbingu. OPZZ chwali tę zmianę.

Odszkodowania za mobbing od września inaczej. Ważna zmiana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Znowelizowano zapis widnieje w Kodeksie pracy pod art. 94 3 § 4. Został on uzupełniony o przepisy dochodzenia od pracodawcy odszkodowania także w sytuacji, gdy pracownik nie rozwiązał stosunku pracy.

Tym samym pracownik będzie mógł ubiegać się o odszkodowania w dwóch przypadkach, tak jak do tej pory w razie rozwiązania, wskutek mobbingu, umowy o pracę, ale również w razie wyrządzenia mu, w rezultacie stosowania mobbingu, szkody. Tyle że niezależnie od tego, czy stosunek pracy nadal trwa, czy też został już zerwany.

Czytaj też: Minimalna stawka godzinowa uzdrowiła rynek pracy?

"Obecna regulacja instytucji mobbingu nie zapewnia jednakowej ochrony wszystkim pracownikom, wobec których stosowano praktyki mobbingowe" czytamy na stronach OPZZ. Porozumienie chwali sobie zmianę. Przekonuje, że w treści obecnych przepisów istnieje problem.

Obecnie przesłanką do postępowania mobbignowego jest wystąpienia przez pracownika z powództwem o odszkodowanie z tytułu mobbingu, ale musi być uprzednio poprzedzone rozwiązaniem przez poszkodowanego stosunku pracy ze wskazaniem mobbingu jako okoliczności uzasadniającej.

Wprowadzenie przez ustawodawcę takiego wymogu budzi istotne zastrzeżenia strony związkowej ponieważ "ogranicza krąg osób uprawnionych do wystąpienia z żądaniem odszkodowania tylko do tych pracowników, którzy rozwiązali stosunek pracy".

Aktualnie obowiązujące rozwiązanie wynika najprawdopodobniej z założenia, iż stopień uciążliwości praktyk mobbingowych jest tak duży, że mobbingowany pracownik niejako zmuszony jest do rozwiązania stosunku pracy. Zdaniem ustawodawcy założenie to jest jednak błędne - analiza orzecznictwa sądowego wskazuje, iż niejednokrotnie żądania pracowników, którzy rozwiązali stosunek pracy, a więc spełnili warunek (tzw. przesłankę formalną), okazują się niezasadne.

"Z drugiej zaś strony, często pracownicy, którzy faktycznie padli ofiarą praktyk mobbingowych, nie decydują się na rozwiązanie stosunku pracy ze względów bytowych" przekonuje OPZZ. "W tych sytuacjach pracodawca, który stosuje bądź dopuszcza do stosowania mobbingu, pozostaje bezkarny."

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odszkodowania za mobbing od września inaczej. Ważna zmiana
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA