Odprowadzanie ZUS nie gwarantuje emerytury. Kto się może bać?

ZUS odmawia prawa do wypłaty emerytury osobom, za które było opłacane ubezpieczenie. W takiej sytuacji mogą się znaleźć zarówno chałupnicy, jak i nauczyciele ubiegający się o świadczenia kompensacyjne - pisze '"Dziennik Gazeta Prawna".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odprowadzanie ZUS nie gwarantuje emerytury. Kto się może bać?

PODZIEL SIĘ


Autor: przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

22 kwi 2013 8:32


Odprowadzanie składek do ZUS jeszcze nie gwarantuje prawa do emerytury (...). Najbardziej poszkodowane mogą być osoby oczekujące na uzyskanie emerytury w obniżonym wieku. Pomostówka nie zostanie wypłacona osobie zatrudnionej po 31 grudnia 1998 r., mimo że wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i była za nią odprowadzana składka.

Podobne problemy mogą mieć zatrudnieni w szkołach i przedszkolach ubiegający się o świadczenie kompensacyjne lub chałupnicy. Związkowcy i przedsiębiorcy domagają się złagodzenia przepisów - informuje "DGP".

Obecnie osoby prowadzące firmy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym nawet wówczas, jeśli dodatkowo wykonują pracę jako chałupnicy. Przed 1 marca 2009 r. osoba prowadząca własną firmę mogła rozpocząć pracę nakładczą i wybrać niższą podstawę do płacenia składek (jako chałupnik).

- W sądach są jednak teraz rozpatrywane sprawy osób, które były ubezpieczone w ten sposób. I chociaż faktycznie składki zostały zapłacone, to i tak jest to kwestionowane - wyjaśnia dziennikowi Bogusława Nowak-Turowiecka, główny specjalista Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.

ZUS sprawdza bowiem, czy osoby spełniły szczegółowe wymagania do podlegania ubezpieczeniom jako nakładcy. Podstawę wymiaru składek osób wykonujących taką pracę stanowi przychód faktycznie osiągnięty przez ubezpieczonego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Związkowcy wskazują, że ZUS wyjątkowo skrupulatnie sprawdza przedstawione dokumenty. I jeśli na złożonych świadectwach pracy czy potwierdzeniach wysokości zarobków brakuje jednego podpisu, to dany okres nie jest zaliczany do stażu uprawniającego do świadczenia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.