Odciski palców pracownika poza zasięgiem pracodawcy

Wprowadzenie do regulaminu możliwości ewidencjonowania czasu pracy odciskami palców jest niezgodne z prawem. Nawet pisemna zgoda pracownika nie uchyla bezprawności takiego działania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odciski palców pracownika poza zasięgiem pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: GK/portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

9 kwi 2013 13:06


Wymagający interpretacji prawnej problem, który pojawił się w bazie dobrych praktyk funkcjonującej w ramach projektu "Dobre prawo - sprawne rządzenie" resortu administracji i cyfryzacji polegał na tym, że pracodawca wprowadził elektroniczny rejestrator czasu pracy, który - oprócz rejestracji kartą elektroniczną - dawał również możliwość rejestracji odciskiem palca lub PIN-em.

Metodą rejestracji czasu pracy była karta elektroniczna, którą każdy pracownik otrzymał. Jeden z pracowników zwrócił się jednak na piśmie do pracodawcy z prośbą o umożliwienie korzystania z rejestracji czasu pracy za pomocą odcisku palca.

Pracodawca chciał mu to umożliwić, wprowadzając do regulaminu pracy postanowienie zezwalające - na wniosek pracownika i za jego pisemną zgodą - na ewidencjonowanie czasu pracy przy wykorzystaniu danych biometrycznych, tj. odcisków palców.

Tymczasem pozyskiwanie i przetwarzanie danych biometrycznych pracowników przez pracodawcę budzi bardzo duże wątpliwości. W ciągu ostatnich dwóch lat wykształciła się linia orzecznicza, która kategorycznie podchodzi do wykorzystywania danych biometrycznych, w szczególności odcisków palców w celu kontroli czasu pracy, nawet jeżeli wykorzystywane są one za pisemną zgodą pracownika.

W wyroku z 1 grudnia 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że ustawodawca ograniczył przepisem art. 221 Kodeksu pracy katalog danych, których pracodawca może żądać od pracownika. Uznanie faktu wyrażenia zgody na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie danych osobowych, jako okoliczności legalizującej pobranie od pracownika innych danych niż wskazane w art. 221 Kodeksu pracy, stanowiłoby obejście tego przepisu.

Możliwość wykorzystywania danych biometrycznych pracowników w celu rejestrowania czasu pracy za ich zgodą jest również kwestionowana ze względu na naruszenie zasady adekwatności wyrażonej w art. 26 ust. 1 pkt. 3 ustawy o ochronie danych osobowych.

Zgodnie z tym przepisem administrator danych przetwarzający dane powinien dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą oraz jest zobowiązany do tego, aby dane te były merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.