Odbyło się spotkanie z udziałem premier Kopacz ws. polskich przewoźników

W środę (28.01) wieczorem premier Ewa Kopacz spotkała się z ambasadorem RP w Niemczech, ministrami pracy i infrastruktury oraz wiceszefem MSZ nt. sytuacji polskich przewoźników po wprowadzeniu przez Niemcy nowych regulacji dot. płacy minimalnej - poinformowało CIR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odbyło się spotkanie z udziałem premier Kopacz ws. polskich przewoźników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sty 2015 20:56


W spotkaniu wzięli udział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski oraz ambasador polski w Niemczech Jerzy Margański.

Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z PAP wyjaśniła, że spotkanie miało charakter roboczy przed czwartkowymi i piątkowymi rozmowami przedstawicieli polskiego rządu ze swoimi niemieckimi odpowiednikami. W czwartek w Berlinie szefowa resortu infrastruktury spotka się z niemieckim ministrem transportu Alexandrem Dobrindtem. W piątek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz spotkać się ma z jego odpowiedniczką Andreą Nahles.

Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski powiedział wieczorem PAP, że podczas spotkania rozmawiano o problemie i jego interpretacji i przez Polskę, i przez Niemcy, i przez Komisję Europejską. "Omawialiśmy też strategię działania. Dzieliliśmy się tym, co każdy z nas wykonał w swoim zakresie" - dodał.

Przypomniał, że premier Kopacz rozmawiała z kanclerz Angelą Merkel. Ze swoimi niemieckimi odpowiednikami rozmawiali też ministrowie Wasiak i Kosiniak-Kamysz. Podczas niedawno zakończonego szczytu ekonomicznego w szwajcarskim Davos o sytuacji polskich przewoźników rozmawiał też wiceminister Trzaskowski z niemiecką minister infrastruktury.

"Rozmawialiśmy o tym, jakie argumenty przytoczyć, jaka jest nasza interpretacja faktów" - podkreślił Trzaskowski.

Wiceszef polskiej dyplomacji dodał, że polska ma dużo wątpliwości, czy nowe niemieckie regulacje dot. płacy minimalnej nie naruszają w kontekście polskich przewoźników zasad jednolitego rynku. Jego zdaniem właśnie tak jest.

Od 1 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej; stawka za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,50 euro. Według władz w Berlinie stawka minimalna obowiązuje również kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której pojazd przejeżdżałby tranzytem przez terytorium Niemiec, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.