Odbieranie maili i telefonów służbowych po godz. 18 - zabronione!

We Francji związki zawodowe i organizacje pracodawców zawarły porozumienie, zgodnie z którym wynika, że pracownicy będą mogli odpocząć od firmy od 18.00 do 9.00 następnego dnia. W tych godzinach będzie obowiązywał zakaz kontaktowania się za pomocą poczty elektronicznej czy telefonów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odbieranie maili i telefonów służbowych po godz. 18 - zabronione!

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 kwi 2014 10:11


Nowy przepis, choć jeszcze czeka na akceptacje rządu, ma poprawić work-life balance 250 - 800 tys. francuskich pracowników, którzy pracują w branży technologicznej i firmach doradczych, a ich czas pracy nie mieści się w ustawowych 35 godzinach - podaje „Rzeczpospolita".

Francja nie jest pierwszy krajem, która podejmuje działania na rzecz ograniczenia całodobowego połączenia zatrudnionego z firmą. Dwa lata temu podobne przepisy wprowadziła Brazylia - za odpowiadanie na maile czy rozmowy telefoniczne poza godzinami pracy, pracodawcy są zmuszeni do płacenia za nadgodziny.

„Rz" informuje, że również w Niemczech została podjęta próba zapewnienia pracownikom odpoczynku po pracy - jednak w ty kraju ma ona postać zalecenia, a nie regulacji. Taka politykę wprowadziła firma Volkswagen już w 2011 r. - w godzinach od 18.15 - 7.00 jest przerwa, jeśli chodzi o wysyłanie e-maili.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.